مراسم تدفین نظامیان پاکستانی کشته شده در حمله ناتو انجام شد

کمیته دفاعی دولت پاکستان حق نشر عکس AFP
Image caption کمیته دفاعی دولت پاکستان اعلام کرد که در تمام همکاری‌هایش با ناتو و آمریکا تجدید نظر می‌کند

پاکستان ۲۴ سرباز خود را که در حمله هوایی ناتو به یک ایستگاه بازرسی در مرز افغانستان کشته شدند دفن کرده است.

ژنرال اشفق پرویز کیانی فرمانده ارتش این کشور هدایت مراسم دعا برای قربانیان را در یک مقر نظامی در شهر پیشاور به عهده داشت.

حادثه روز شنبه باعث تشدید تنش در روابط پاکستان با ناتو و آمریکا شده است.

ناتو ضمن عذرخواهی آن را یک "حادثه ناخواسته و مصیبت بار" خوانده است و می گوید درحال تحقیق درباره آن است.

آنرس فو راسموسن دبیر کل ناتو گفت او در پیامی کتبی به یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان تلاش کرده "روشن کند که مرگ خدمه ارتش پاکستان به اندازه مرگ نظامیان افغان و بین المللی غیرقابل قبول و قابل سرزنش است."

پیشتر لئون پانِتا وزیر دفاع و هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در بیانیه ای ضمن بیان مراتب تسلیت خود به پاکستان، از تحقیقات درباره حادثه حمایت کردند و بر "اهمیت شراکت پاکستان و آمریکا که تامین کننده منافع مردم دو کشور است" تاکید کردند.

در این بیانیه مشترک همچنین آمده که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا و عده‌ای از سران نظامی این کشور با همتایان پاکستانی خود تماس گرفته‌اند و با ابراز تاثر خود از واقعه‌ای که پیش آمده بر اهمیت همکاری‌های دو کشور تاکید کرده‌اند.

خطوط تدارکات

واکنش پاکستان به آن حادثه بسیار شدید بوده است به طوری که دولت پاکستان گفت در تمامی همکاری‌های دوجانبه خود با آمریکا و ناتو تجدید نظر می‌کند.

همچنین کمیته ویژه‌ای تحت ریاست یوسف رضا گیلانی، مقرر کرده که مسیر تدارکاتی ناتو به افغانستان بسته شود.

آقای گیلانی این حمله را "تجاوزی آشکار به حق حاکمیت پاکستان" خوانده است.

اما کمیته دفاعی دولت پاکستان که به ریاست نخست وزیر تشکیل شد، گفته‌ است که دولت "تمام همکاری‌ها، برنامه‌ها و فعالیت‌های مشترک خود با ناتو، آمریکا و نیروهای ائتلاف را در زمینه‌های اطلاعاتی، سیاسی، دیپلماتیک و نظامی مورد تجدید نظر" قرار می‌دهد.

بنا به اطلاعیه‌ای که دفتر آقای گیلانی منتشر کرده مسیر تدارکاتی ناتو بسته خواهد شد.

هنوز چند ساعتی از اعلام این تصمیم نگذشته، از پاکستان خبر می‌رسد که نیروهای مرزی این کشور جلوی عبور خودروهای ناتو گرفته شده است.

همچنین در این اطلاعیه آمده که از دولت آمریکا خواسته خواهد شد تا ظرف ۱۵ روز پایگاه هوایی شمسی را تخلیه کند. آمریکایی‌ها از این پایگاه برای به پرواز در آوردن هواپیماهای بدون سرنشین خود استفاده می‌کردند.

البته یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در پاکستان می‌گوید که این خواسته را پیش از این هم پاکستانی‌ها مطرح کرده بودند و چه بسا که هم اکنون این مکان تخلیه شده باشد.

در ادامه این واکنش‌ها، سفیر آمریکا در پاکستان هم احضار شده است.

روابط پاکستان و آمریکا بعد از عملیات کشتن اسامه بن‌لادن، رهبر القاعده، به شدت متشنج شد.

آمریکا از چند ماه قبل پیکارجویان مناطق قبیله‌نشین پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان را هدف حمله قرار داده است.

حادثه اخیر هم در جریان همین سری از حمله‌ها انجام شده بود.

جزئیات حمله

حمله حدود ساعت ۲ نیمه شب به وقت محلی، در حدود دو و نیم کیلومتری مرز افغانستان رخ داد و یکی از سخنگویان ارتش پاکستان گفته است که محل این حمله، منطقه قبیله‌نشین مهمند واقع در شمال غرب پاکستان بود.

مقام‌های محلی گفته‌اند که جنگنده و هلی‌کوپتر‌ها به دو پست بازرسی مرزی که با هم ۳۰۰ متر فاصله دارند و بر قله یک کوه بوده‌اند، حمله کرده‌اند.

آمارهای مربوط به کشته‌ها متناقض است اما آن طور که از گزارش‌ها بر می‌آید دست کم ۲۴ نفر در جریان این حمله کشته شده‌اند و ۱۳ نفر هم زخمی.

مقام‌های پاکستانی می‌گویند که در این منطقه شبه‌نظامیان فعالیتی نداشتند و بیشتر سربازان در زمان حمله خواب بودند.

ژنرال کارستن جاکوبسن، از سخنگویان ناتو، گفته که گروهی متشکل از سربازان افغان و ناتو در منطقه حضور داشتند که "یک موقعیت تاکتیکی پیش آمد."

او توضیح بیشتری درباره این موقعیت نداد، ولی اضافه کرد که به دنبال این وضعیت "درخواست کمک هوایی" شد. او گفت: "ما مطلعیم که به احتمال زیاد همین، باعث تلفات شده است."

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی کسب اطلاع کرده که نیروهای ویژه افغانستان و آمریکا در آن منطقه به دنبال یک اردوگاه آموزشی طالبان بودند. که از طرف مرز پاکستان به سوی آنها شلیک می‌شود و آنها در جواب آن و با کسب اجازه از مقام‌های نیروهای ائتلاف دست به شلیک متقابل می‌زنند.

فرمانده نیروهای ائتلاف قول داده که در این زمینه تحقیقات کاملی انجام شود.

مطالب مرتبط