پوتین رسما نامزد حزب روسیه متحد در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری شد

ولادیمیر‌ پوتین و دیمیمتری مدودیف حق نشر عکس AFP
Image caption پوتین و مدودف می‌خواهند دوباره جایشان را عوض کنند

ولادیمیر پوتین، که پیش از این دو دوره رئیس‌جمهوری روسیه بوده، برای بار سوم برای رسیدن به این مقام وارد رقابت‌های انتخاباتی می‌شود.

در جلسه‌ای، اعضای حزب روسیه متحد رسما آقای پوتین را برای انتخابات سال ۲۰۱۲ میلادی برگزیدند و او هم این درخواست را پذیرفت.

در این جلسه، دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری کنونی روسیه، در توصیف آقای پوتین، او را "محبوب‌ترین و با تجربه‌ترین و موفق‌ترین سیاست‌مدار روسیه مدرن" خواند.

در صورت پیروزی آقای پوتین در انتخابات، او نخستین رئیس جمهوری روسیه می‌شود که شش سال در این مقام باقی می‌ماند. پیش از این دوره‌های ریاست‌جمهوری در روسیه چهار ساله بود.

آقای پوتین از سال ۲۰۰۰ میلادی به مدت هشت سال (دو دوره پشت هم) رئیس جمهوری روسیه بود. اما به دلیل موانع قانونی، بعد از آن نمی‌توانست رئیس‌جمهوری شود. برای همین نخست‌وزیرش دیمیتری مدودف، در انتخابات شرکت کرد و جای او را گرفت.

با آغاز دوره ریاست جمهوری آقای مدودف، در سال ۲۰۰۸ میلادی، ولادیمیر پوتین نخست‌وزیر روسیه شد و برای چهار سال مرد شماره دو سیاست.

حال او دوباره قصد دارد که مرد شماره یک باشد. اما این بار گفته می‌شود که او محبوبیت سابق را ندارد. چندی پیش او در یک سالن ورزشی حاضر شد و برخی از حاضران او را "هو" کردند.

اما آقای پوتین برای رویداد‌هایی از این دست پاسخ دارد. او در جمع اعضای حزب گفت: "متاسفانه همچنان می‌بینیم که برای انتخابات دومای روسیه و انتخابات ریاست جمهوری، عده‌ای از نمایندگان کشورهای خارجی به عده‌ای پول داده‌اند و برای آنها جلسات توجیهی برگزار کرده‌اند تا حرف خارجی‌ها را تکرار کنند و بر روند انتخابات کشورمان اثر بگذارند."

او مخالفانش را به نیروهای خارجی منتسب کرد و بعد گفت که مردم روسیه به این افراد می‌گویند "نه" و به طعنه گفت کشورهایی که چنین پول‌هایی را خرج می‌کنند "بهتر است که این پول‌ها را برای پاک کردن بدهی‌های خود استفاده کنند."

این اشاره احتمالا به کشورهای غربی‌ است که در سال‌های اخیر با مشکلات مالی گسترده‌ای روبه‌رو هستند.

هفته آینده در روسیه انتخابات پارلمانی برگزار می‌شود. این طور که نظر‌سنجی‌ها نشان می‌دهد، حزب روسیه متحد، در انتخابات دومای روسیه جلوست.

اما رقبا هم از پا ننشسته‌اند. آنها حضور مجدد آقای پوتین در انتخابات را نشانه‌ای از این می‌دانند که حزب حاکم، محبوبیتش کم شده و تنها بختی که برای پیروزی دارند همین است که ولادیمیر پوتین را بیاورند سر کار.

بوریس نمتسوف رهبر حزب همبستگی روسیه می‌گوید: "تنها چیزی که به نظر ما می‌رسد این است که آنها از ما می‌ترسند. آنها عملیات ویژه‌ای را شروع کرده‌اند تا پوتین را رئیس جمهوری مادام العمر کنند. آنها می‌خواهند ما را بترسانند. اما موفق نمی‌شوند."

آقای پوتین که هم‌اکنون ۵۹ سال دارد، اگر دو دوره دیگر هم رئیس جمهوری روسیه شود، هنگام خروج از کرملین در سال ۲۰۲۴ میلادی، ۷۲ ساله است.

مطالب مرتبط