اوباما‌ مرگ سربازان پاکستانی در اثر حمله ناتو را 'اسف‌بار' خواند

اوباما حق نشر عکس Getty
Image caption "رابطه آمریکا و پاکستان برای هر دو کشور مهم است"

یک سخنگوی کاخ سفید آمریکا می‌گوید که باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور مرگ ۲۴ سرباز پاکستانی را در اثر یک حمله صورت گرفته از سوی ناتو، "اسف بار" خوانده است.

به گفته این سخنگوی کاخ سفید، آقای اوباما مراتب همدردی خود را با خانواده سربازان کشته شده در این حادثه و همچنین مردم پاکستان، ابراز کرده است.

آقای اوباما در عین حال تاکید کرده است که رابطه آمریکا و پاکستان برای هر دو کشور مهم است.

پیشتر مقامات ارتش پاکستان گزارش‌های منتشره شده در این خصوص که تیراندازی از سوی نیروهای این کشور در یک منطقه مرزی با افغانستان، باعث تحریک و حمله هوایی نیروهای ناتو در روز شنبه ( ۲۶ نوامبر) به منطقه قبیله نشین مهمند پاکستان شده را رد کرد.

ژنرال اطهر عباس، سخنگوی ارتش پاکستان، گفته است که گزارش های منتشر شده از سوی منابع ناشناس افغان و همچنین مقامات غرب مبنی بر این که ناتو در واکنش به آتش نیروهای پاکستانی اقدام به حمله کرده خلاف واقع هستند.

پاکستان واکنشی خشمگینانه به این حمله نیروهای ناتو نشان داده و آن را متناقض حاکمیت ملی آن کشور و تعهد نیروهای بین المللی در افغانستان دانسته است.

ناتو ضمن عذرخواهی از این حمله، آن را "حادثه ای غم انگیز و غیرعمد" توصیف کرد.

اما این حمله باعث بروز تنش بین پاکستان، آمریکا و ناتو شده است و یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان نیز، این حمله را "تجاوزی آشکار به حق حاکمیت پاکستان" خوانده است.

دولت پاکستان همچنین گفته‌ است که تمام همکاری‌ها، برنامه‌ها و فعالیت‌های مشترک خود با ناتو و آمریکا را در زمینه‌های اطلاعاتی، سیاسی، دیپلماتیک و نظامی مورد تجدید نظر قرار می‌دهد.

در پی حمله هوایی ناتو، مسیر تدارکاتی آن سازمان از پاکستان به افغانستان توسط دولت پاکستان بسته شد.

دولت پاکستان همچنین از آمریکا خواسته که ظرف ۱۵ روز پایگاه هوایی شمسی را تخلیه کند. آمریکایی‌ها از این پایگاه برای به پرواز در آوردن هواپیماهای بدون سرنشین خود استفاده می‌کنند.

مطالب مرتبط