پاکستان:حمله ناتو به عملیات نیروهای پاکستانی ربط نداشت

حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان خشمگین در اعتراض به حمله ناتو دست به راهپیمایی زدند

ارتش پاکستان گزارش های منتشره در این خصوص که تیراندازی از سوی آنها باعث تحریک و حمله هوایی نیروهای ناتو در روز شنبه ( ۲۶ نوامبر) به منطقه قبیله نشین مهمند پاکستان شده را رد کرده است. گفته شده که درجریان این حمله هوایی ناتو دست کم ۲۴ سرباز کشته شدند.

ژنرال اطهر عباس، سخنگوی ارتش پاکستان، گفته است که گزارش های منتشر شده از سوی منابع ناشناس افغان و همچنین مقامات غرب مبنی بر این که ناتو در واکنش به آتش نیروهای پاکستانی اقدام به حمله کرده خلاف واقع هستند.

پاکستان واکنشی خشمگینانه به این حمله نیروهای ناتو نشان داده و آن را متناقض حاکمیت ملی آن کشور و تعهد نیروهای بین المللی در افغانستان دانسته است.

ناتو ضمن عذرخواهی از این حمله، آن را "حادثه ای غم انگیز و غیرعمد" توصیف کرد.

اما این حمله باعث بروز تنش بین پاکستان، آمریکا و ناتو شده است و یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان نیز، این حمله را "تجاوزی آشکار به حق حاکمیت پاکستان" خوانده است.

دولت پاکستان همچنین گفته‌ است که تمام همکاری‌ها، برنامه‌ها و فعالیت‌های مشترک خود با ناتو و آمریکا را در زمینه‌های اطلاعاتی، سیاسی، دیپلماتیک و نظامی مورد تجدید نظر قرار می‌دهد.

در پی حمله هوایی ناتو، مسیر تدارکاتی آن سازمان از پاکستان به افغانستان توسط دولت پاکستان بسته شد.

دولت پاکستان همچنین از آمریکا خواسته که ظرف ۱۵ روز پایگاه هوایی شمسی را تخلیه کند. آمریکایی‌ها از این پایگاه برای به پرواز در آوردن هواپیماهای بدون سرنشین خود استفاده می‌کنند.

مطالب مرتبط