فشار آمریکا و آلمان بر شورای امنیت در مورد سوریه

حق نشر عکس Reuters

آمریکا و آلمان می‌خواهند که شورای امنیت سازمان ملل متحد را برای اقدامات بیشتر علیه سوریه تحت فشار قراردهند.

سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: "زمان آن فرارسیده است که شورای امنیت در مورد سوریه اقدامی جدی بعمل آورد."

پیتر ویتیگ نماینده آلمان هم گفت که شورای امنیت نمی‌ تواند هم چنان در مقابل وقایع سوریه بی تقاوت باقی بماند پیشتر اتحادیه عرب تحریم هایی را علیه سوریه اعلام کرده بود.

این تلاش مقامات آمریکایی و آلمان در حالی صورت گرفته است که روز دو شنبه (۲۸ نوامبر) سازمان ملل متحد گزارشی را درخصوص عملکرد نظامیان سوریه منتشر کرد.

گزارش سازمان ملل

یک گزارش سازمان ملل از ارتکاب جنایت توسط نظامیان سوری حکایت دارد.

به گزارش سایت انگلیسی بی بی سی، این گزارش که توسط یک هیات مستقل و به سفارش شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تهیه شده حاکی از آن است که نظامیان دولتی بطور سیستماتیک "مرتکب جنایت علیه بشریت شده اند".

حق نشر عکس AP
Image caption این گزارش نظامیان دولتی سوریه را متهم به قتل ۲۵۶ کودک کرده است

در این گزارش سازمان ملل آمده که نظامیان سوری در جریان سرکوب مخالفان حکومت دمشق بر علیه غیرنظامیان، از جمله زنان و کودکان، وارد عمل شده و به جنایاتی نظیر قتل، شکنجه و تعرض جنسی علیه غیرنظامیان دست زده اند.

دولت سوریه همواره ادعا کرده که در حال مبارزه با گروههای مسلح است.

بیش از ۳۵۰۰ نفر در جریان ناآرامی های چند ماه گذشته در سوریه کشته شده اند.

اتحادیه عرب به اعمال تحریم هایی علیه دولت سوریه مبادرت کرده و دولت دمشق هم این اقدام اتحادیه عرب را محکوم کرده است.

هیات سازمان ملل که این گزارش را تهیه کرده است روز دوشنبه (۲۸ نوامبر) جزئیات گزارش ۳۹ صفحه ای خود را در جریان یک کنفرانس خبری در ژنو تشریح کرد.

این کمیته اعلام کرد بشدت نگران موارد ارتکاب جنایت علیه بشریت در سوریه است که در نقاط مختلف آن کشور اتفاق افتاده است.

این هیات برای تهیه گزارش خود با ۲۲۳ نفر از قربانیان، نظامیان سابق (فراری) و دیگران مصاحبه کرد. دولت سوریه به اعضای این هیات اجازه ورود به آن کشور را نداد.

برخی از نظامیان سابق که پست های خدمت خود را ترک کرده اند به اعضای این کمیته گفته اند برای سرکوب تظاهرکنندگان دستور "شلیک به قصد کشت" داشتند.

یکی از این نظامیان سابق گفته بجای شلیک مستقیم به سمت مردم، مبادرت به شلیک اخطار هوایی کرد ولی بخاطر تمرد از دستور دستگیر و مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

این گزارش نظامیان دولتی سوریه را متهم به قتل ۲۵۶ کودک در جریان سرکوب ناآرامی ها کرده است. این گزارش افزوده ارتکاب چنین حجمی از جنایات تنها با چراغ سبز دولت سوریه ممکن بوده است.

مطالب مرتبط