نتایج اولیه مرحله اول انتخابات مصر امروز اعلام می‌شود

رای دهندگان مصری
Image caption بنا به اظهارات یکی از اعضای شورای نظامی حاکم انتظار می‌رود که میزان مشارکت مردم در اولین دور رای گیری از مرز هفتاد درصد بگذرد .

بر اساس گزارشها از مصر انتظار می‌رود که نتایج اولیه از دور اول انتخابات پارلمانی در مصر امروز چهارشنبه (۳۰ نوامبر) اعلام شود.

مصری‌ها دیروز سه‌شنبه (۲۹ نوامبر) برای دومین روز متوالی در اولین انتخابات پارلمانی بعد از برکناری حسنی مبارک به پای صندوق های رای رفتند.

صف طویلی در مقابل حوزه های رای گیری در قاهره، پایتخت و اسکندریه دومین شهر بزرگ مصر دیده می‌شد .

بنا به اظهارات یکی از اعضای شورای نظامی حاکم انتظار می‌رود که میزان مشارکت مردم در اولین دور رای گیری از مرز هفتاد درصد بگذرد.

به جز مشکلات تدارکاتی ناظران انتخاباتی از نقض مقررات یا برخوردهای خشونت بار جدی گزارشی نداده اند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد برگزاری انتخابات مصر را که بطور کلی با نظم و آرامش نجام گرفته است ستوده است.

انتخابات پارلمانی مصر از بامداد روز دوشنبه، ۷ آذر (۲۸ نوامبر)، برای تعیین بخشی از کرسی های مجمع خلق (مجلس الشعب) - مجلس سفلای پارلمان مصر - آغاز شد.

انتظار می رود روند انتخاب تمامی اعضای این مجلس و همچنین اعضای مجلس شورا - مجلس علیای پارلمان - چندین هفته به طول انجامد.

دوره قبلی پارلمان مصر که در آن اعضای حزب دموکراتیک ملی - حزب حاکم وقت - دارای اکثریت بودند پس از سقوط حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق، با فرمان شورای نظامی حاکم منحل شد و قرار بود انتخابات در ماه سپتامبر برگزار شود، که به تعویق افتاد.

انتخابات پارلمانی قبلی مصر در اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی برگزار شد و با انتقاداتی در مورد سلامت انتخابات همراه بود.

انتخابات کنونی نیز در حالی برگزار می شود که مصر در هفته های اخیر دستخوش تحولات سریع سیاسی ناشی از تجمع های گسترده اعتراضی در قاهره و چند شهر دیگر در اعتراض به ادامه زمامداری شورای نظامی بوده است.

از جمله این تحولات، تغییر نخست وزیر و وعده تسریع در روند تعیین رئیس جمهوری جدید و انتقال قدرت از شورای نظامی به وی بوده است.

نخستین انتخابات پس از انقلاب

در انتخابات پارلمانی فعلی، نامزدهای بیش از چهل حزب به رقابت پرداخته اند که بسیاری از این احزاب بعد از سقوط حسنی مبارک تشکیل شده اند و برای رای دهندگان شناخته شده نیستند.

مصر بیش از هشتاد میلیون نفر جمعیت دارد و شمار افراد واجد شرایط رای دادن در این انتخابات حدود پنجاه میلیون نفر برآورد شده است.

رقابت بین نامزدها و احزاب سیاسی مصر برای راهیابی به پارلمان این کشور چندین هفته به طول خواهد انجامید و نتیجه نهایی انتخابات مجلس علیا احتمالا تا اواسط ماه ژانویه و نتیجه انتخابات هر دو مجلس تا ماه مارس معلوم نخواهد شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یکی از نتایج اعتراضات اخیر مصر تغییر دولت و تعیین نخست وزیر جدید بوده است

شیوه انتخابات پارلمانی مصر بسیار پیچیده و طولانی است و اگرچه گفته شده است که هدف حکومت سابق از برگزیدن این شیوه، افزایش احتمال پیروزی نامزدهای حزب حاکم وقت بوده، اما سقوط حکومت سابق و تغییراتی که در قانون انتخابات صورت گرفته، این شیوه را چندان ساده تر نکرده است.

مجمع خلق مصر دارای چهارصد و نود و هشت کرسی است و نمایندگان این مجلس برای دوره های پنج ساله انتخاب می شوند و طبق قانون اساسی، رئیس جمهوری حق انحلال مجلس و برگزاری انتخابات جدید را در هر زمانی دارد.

نیمی از کرسی های مجمع خلق به طور مستقیم به نامزدهای پیروز در انتخابات اختصاص دارد و نیمی دیگر از کرسی ها به نسبت آرادی اخذ شده توسط احزاب، در اختیار احزابی قرار می گیرد که به حد نصاب آرا دست یافته باشند.

طبق قانون انتخابات، نیمی از کرسی های پارلمان به کارگران و کشاورزان اختصاص دارد و در نتیجه، در هر حوزه انتخابیه، یکی از دو نامزدی که به پارلمان راه می یابد باید کارگر و یا کشاورز باشد.

پیروزی نامزدها در این انتخابات مستلزم کسب اکثریت مطلق است و به همین دلیل، انتظار می رود که در بسیاری از حوزه ها، انتخابات به دور دوم کشیده شود.

طبق برنامه اعلام شده، رای گیری برای انتخاب نمایندگان شماری از حوزه های انتخابیه، از جمله در شهرهای قاهره، اسکندریه و چند شهر عمده دیگر، در روزهای ۲۸ و ۲۹ نوامبر صورت گرفته است و در هر یک از این حوزه ها که هیچ نامزدی به اکثریت مطلق آرا دست نیافته باشد، مرحله دوم انتخابات در روزهای ۵ و ۶ دسامبر برگزار خواهد شد.

انتخابات مرحله اول در تعدادی دیگر از حوزه ها در روزهای ۱۴ و ۱۵ دسامبر و مرحله دوم انتخابات در این حوزه ها در روزهای ۲۱ و ۲۲ دسامبر صورت می گیرد. انتخابات مرحله اول باقی مانده حوزه ها برای روزهای ۳ و ۴ ژانویه و مرحله دوم رای گیری در این حوزه ها برای روزهای ۱۰ و ۱۱ ژانویه برنامه ریزی شده است.

انتخابات مجلس شورا - مجلس اعلای پارلمان - نیز برای حوزه ها مختلف از روز ۲۹ ژانویه آغاز می شود و آخرین مرحله آن در روز ۱۱ مارس خاتمه می یابد.

احزاب اصلی در این انتخابات عبارتند از حزب آزادی و عدالت وابسته به اخوان المسلمین که خود را یک حزب مذهبی اما دموکراتیک می داند، حزب حریه که توسط برخی از اعضای سابق حزب دموکراتیک ملی تشکیل شده و حزبی سکولار است، حزب جدید وفد و حزب مصریان آزاد که خود را یک تشکل لیبرال معرفی می کند.

مطالب مرتبط