عفو بین الملل خواستار لغو حکم حبس ابد نوجوانان در آمریکا شد

حق نشر عکس AFP
Image caption عفو بین الملل از امریکا خواسته تا کنوانسیون سازمان ملل را در مورد حقوق کودکان تصویب کند

سازمان عفو بین الملل از آمریکا خواسته است تا از محکوم کردن افراد زیر هجده سال به حبس ابد بدون داشتن حق آزادی مشروط خودداری کند

در حال حاضر بیش از۲۵۰۰ نفردر آمریکا به دلیل جرائمی که پیش از هجده سالگی مرتکب شدند، در زندان بسر می برند. اما براساس قوانین جاری آمریکا، این افراد هرگز آزاد نخواهند شد.

سازمان عفو بین الملل در این گزارش ادعا کرده است شیوه قضایی فعلی آمریکا با اصول قوانین مربوط به رسیدگی به جرائم افراد زیر هجده سال سازگاری ندارد.

آمریکا و سومالی تنها کشورهایی هستند که کنوانسیون سازمان ملل را در مورد ممنوعیت حکم حبس ابد بدون داشتن حق آزادی مشروط برای افراد زیر هجده سال تصویب نکرده اند.

ناتاشا منشن وابسته به گروه های حقوق بشر، می گوید: "در آمریکا، افراد زیر ۱۸ سال حق رای دادن ندارند، نمی توانند مشروبات الکلی و بلیط بخت آزمایی بخرند، و یا مشمول موارد زیادی از درمان های پزشکی نمی شوند اما این افراد به خاطر اعمالی که مرتکب شده اند به مرگ یا زندان محکوم می شوند."

بیش از نیمی از ایالات آمریکا استفاده از حکم حبس ابد بدون حق آزادی مشروط به دلیل ارتکاب به جرائمی نظیر قتل را تصویب کرده اند.

دادگاه عالی آمریکا تاکنون بررسی هایی در مورد بعضی از جنبه های محکومیت افرادی که در زیر هجده سالگی مرتکب جرائمی شده اند، انجام داده است.

از جمله این که در ماه مه سال گذشته این دادگاه محکومیت حبس ابد بدون داشتن حق آزادی مشروط را برای ارتکاب به جرائمی سبکتر ممنوع کرده است.

سازمان عفو بین الملل از آمریکا خواسته است تا کنوانسیون سازمان ملل در مورد حقوق کودکان را تصویب کند.

مطالب مرتبط