اعتصاب سراسری کارمندان بخش دولتی بریتانیا

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption فعالیت مدارس، بیمارستان ها و دفاتر دولتی مختل شده است

بریتانیا با بزرگترین اعتصاب در بخش دولتی طی دهه های اخیر روبروست.

کارکنان بخش عمومی روز چهارشنبه، ۹ آذر (۳۰ نوامبر) در اعتراض به تغییرات پیشنهادی دولت در مورد حقوق و سن بازنشستگی دست به اعتصاب زده اند و گفته می شود که بیش از دو میلیون نفر در این اعتصاب سراسری شرکت دارند.

گزارش شده است که در نتیجه این اعتصاب، فعالیت در مدارس، بیمارستان ها، فرودگاهها، بنادر و دفاتر دولتی در سراسر بریتانیا به دلیل شرکت کارکنان آنها در این اعتصاب مختل شده است.

همزمان، بیش از یک هزار تظاهرات در سراسر بریتانیا برپا شود و هزاران نفر در آنها شرکت کنند.

این در حالی است که جورج آزبورن، وزیر خزانه داری بریتانیا گفته است که اعتصاب راه حل این مسئله نیست و اعتصاب چیزی را تغییر نخواهد داد.

آقای آزبورن تاکید کرده که دست کشیدن از کار در شرایط فعلی، تنها می تواند اقتصاد بریتانیا را ضعیف تر کند و هزینه های بیشتری به بار آورد.

او همچنین اتحادیه های کارگری را دعوت به گفتگو کرده است.

در مقابل، اتحادیه های کارکنان بخش دولتی گفته اند براساس تغییرات پیشنهادی دولت در زمینه شرایط بازنشستگی، سهم کارکنان در حق بیمه بازنشتستگی افزایش می یابد در حالیکه مستمری کمتری به هنگام بازنشستگی به آنها پرداخت خواهد شد.

حق نشر عکس PA
Image caption اتحادیه های کارگری مخالف تغییرات جدید در برنامه پرداخت بازنشستگی هستند

اتحادیه های کارگری همچنین به صحبت های جورج آزبورن، که روز گذشته اعلام کرد بدون توجه به نرخ تورم، افزایش حقوق کارمندان بخش دولتی به حداکثر یک درصد در سال محدود خواهد شد، و سن بازنشستگی هم به ۶۷ سال افزایش خواهد یافت واکنشی تند نشان دادند.

دولت در پاسخ به این اعتراضات گفته است که حتی با وجود تغییرات پیشنهادی، هنوز هم مستمری بازنشستگی کارکنان دولت در مقایسه با کارکنان بخش خصوصی بسیار سخاوتمندانه است.

در همین حال اد میلیبند، رهبر حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت، گفته است که با کسانی که این اعتصاب زندگی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد، احساس همدردی می کند.

آقای میلیبند افزوده کسانی را که تصمیم گرفته اند در این اعتصاب شرکت کنند، محکوم نمی کند، زیرا این افراد احساس می کنند که دولت راه دیگری برای آنان باقی نگذاشته است.

مطالب مرتبط