القاعده می گوید یک آمریکایی را ربوده است

وارن وینستین حق نشر عکس AP
Image caption آقای وینستین چند سال در پاکستان کار کرده است

القاعده می گوید یک شهروند آمریکایی به نام وارن وینستین، ۷۰ ساله، را که حدود چهار ماه قبل توسط مردان مسلح در شهر لاهور پاکستان ربوده شد در اختیار دارد.

ایمن الظواهری رهبر القاعده گفت در صورتی که آمریکا به چند تقاضا از جمله توقف حملات هوایی در افغانستان و پاکستان عمل کند آقای وینستین را آزاد خواهد کرد.

آقای وینستین قبلا کارمند سازمان کمک رسانی "یو اس ای آی دی" بوده که برای پنج سال در پاکستان زندگی کرده است.

مقام های آمریکایی هنوز به طور علنی نگفته اند که به عقیده آنها چه کسی وارن وینستین را ربوده است.

آقای ظواهری در یک ویدئوی ۳۱ دقیقه ای گفت: "همانطور که آمریکایی ها هر کسی را با کمترین سوءظن برای ارتباط با القاعده یا طالبان می گیرند، ما این مرد را که از دهه ۱۹۷۰ در کمک های آمریکا به پاکستان نقش داشته بازداشت کرده ایم."

'تلافی جویی'

به گزارش گروه غیردولتی "سایت اینتلیجنس" در آمریکا، آقای ظواهری همچنین خواستار آن شده که آمریکا حملات هوایی به سومالی و یمن را متوقف کند.

به علاوه او خواستار آزادی مظنونان القاعده و طالبان در اطراف جهان از جمله بمبگذاران سال ۱۹۹۳ مرکز تجارت جهانی نیویورک شد.

ایمن ظواهری همچنین تایید کرد که عطیه عبد رحمان معاون لیبیایی او در حمله ای در ناحیه قبیله نشین شمال غربی پاکستان کشته شده است. مقام های آمریکایی این خبر را در ماه اوت اعلام کرده بودند.

او گفت: "به رخصت خدا این تلافی جویی علیه جنگجویان صلیبی غرب که او [رحمان] و دو فرزندش و صدها هزار نفر دیگر از برادران، پسران، زنان و شیوخ را کشتند و کشورهای ما را اشغال کردند و ثروت ما را به یغما بردند، انجام خواهد شد."

ظواهری پس از کشته شدن اسامه بن لادن در ماه مه گذشته در شهر ابیت آباد پاکستان توسط کماندوهای آمریکایی، رهبری القاعده را به عهده گرفت.

بنابه گزارش ها آقای ظواهری خانواده آقای وینستین را خطاب قرار داد و به آنها گفت ادعاهای باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا را دایر بر تلاش برای آزادی او باور نکنند.

آقای وینستین روز ۱۳ اوت ربوده شد و پلیس لاهور دوازده روز بعد گفت او آزاد شده است اما بعدا آن اعلامیه را پس گرفت. سفارت آمریکا در اسلام آباد در آن زمان گفت هیچ شواهدی از آزادی او ندارد.

سرنخی وجود ندارد

آقای وینستین توسط هشت مرد مسلح از خانه اش ربوده شده بود.

گفته می شد که او مدیر شرکت آمریکایی "جی ای آستین آسوسیتس" در پاکستان است که کار آن ارائه خدمات مشاوره به شرکت ها و بخش های دولتی است.

او عمدتا در اسلام آباد زندگی می کرد اما همچنین به لاهور سفر می کرد. او در وبسایت شرکت به عنوان "کارشناس توسعه بین المللی با ۲۵ سال سابقه" توصیف شده است.

پلیس که سه محافظ و راننده آقای وینستین را برای تحقیق درباره چگونگی نشت محل رفت و آمد او برای سه ماه تحت بازداشت داشت، در اواسط نوامبر اعلام کرد که هیچ سرنخی در مورد این آدم ربایی ندارد.

هرچند آدم ربایی به منظور اخاذی در پاکستان اغلب اتفاق می افتد اما فقط چند خارجی توسط پیکارجویان و گروه های تبهکار هدف گرفته شده اند.

دانیل پرل خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال در سال ۲۰۰۲ در کراچی ربوده و بعدا سر بریده شد.

در ماه ژوئیه گذشته یک زوج سوئیسی در بلوچستان پاکستان ربوده شدند.

یک پسربچه پنج ساله بریتانیایی به نام ساحل سعید هم در مارس ۲۰۱۰ در ولایت پنجاب ربوده شد اما ۱۲ روز بعد پس از پرداخت ۱۸۰ هزار دلار خون بها توسط خانواده اش آزاد شد.

مطالب مرتبط