سازمان ملل: شمار قربانیان سوریه به ۴ هزار نفر رسید

عکس آرشیوی از تظاهرات ضددولتی در سوریه حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرات ضددولتی در سوریه برای هشت ما ادامه داشته است

ناوی پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل می گوید که شمار قربانیان سرکوب اعتراضات سوریه به چهار هزار نفر افزایش یافته و احتمالا می تواند خیلی بیشتر باشد.

او روز پنجشنبه در کنفرانسی خبری در ژنو گفت: "ما این تعداد را چهار هزار نفر اعلام می کنیم. اما اطلاعاتی که به دست ما می رسد این است که خیلی بیشتر است."

خانم پیلای روز جمعه در جلسه ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد سخنرانی خواهد کرد که هدف از تشکیل آن بحث درباره یافته های یک هیات مستقل درباره وضعیت حقوق بشر در سوریه است.

کمیسیون مستقل تحقیق روز دوشنبه گفت که نیروهای سوریه مرتکب جنایت علیه بشریت از جمله قتل و شکنجه کودکان شده اند که به دستور بالاترین مقام های حکومت این کشور بوده است.

این هیات شواهدی را از ۲۳۳ شاهد عینی و آسیب دیدگان سرکوب ها جمع آوری کرد اما اجازه ورود به این کشور را نیافت.

آمار قبلی سازمان ملل از شمار قربانیان خشونت ها در سوریه ۳۵۰۰ نفر بود.

خانم پیلای در مورد اینکه آیا شرایط سوریه با تعریف جنگ داخلی سازگار است گفت هنوز پاسخ این سوال را دقیقا نمی داند اما سوریه به آن سمت می رود.

روپرت کولویل سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل پس از آن گفت: "به راحتی نمی توان گفت که (اوضاع داخلی سوریه) در چه مقطعی تبدیل به جنگ داخلی می شود اما گزارش های بیشتر و بیشتری از مقاومت مسلحانه در برابر نیروهای دولتی دیده می شود و اوضاع آشکارا به آن سمت می رود."

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه از شورای حقوق بشر خواست در روز جمعه تشکیل جلسه دهد.

پیش نویس قطعنامه اتحادیه اروپا "موارد سیستماتیک جدی نقض حقوق بشر" توسط مقام های سوریه را محکوم می کند و خواستار آن می شود که این یافته ها تحویل مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل شود.

مطالب مرتبط