ادامه اعتراضات در یمن به اعطای مصونیت قضایی به رئیس جمهور

حق نشر عکس Reuters
Image caption با وجود توافق رئیس جمهور یمن برای برکناری، اعتراضات در این کشور همچنان ادامه داشته است

بر اساس گزارش‌ها، بر اثر گلوله‌باران توپخانه‌ای نیروهای تحت امر دولت در یمن، روز جمعه، دوم دسامبر، چهار نفر در شهر تعز کشته شده‌اند.

در دو روز گذشته دست‌کم ۲۰ نفر در تعز، دومین شهر بزرگ یمن، کشته شده‌اند.

پس از ماه‌ها ناآرامی و اعتراض مخالفان دولت، علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن، روز ۲۳ نوامبر توافق‌نامه‌ای را برای کنار کشیدن از قدرت امضا کرد، ولی پس از این توافق، خشونت‌ها در یمن همچنان ادامه داشته است.

دادن مصونیت از پیگرد قضایی به آقای صالح در این توافق‌نامه، دلیل اصلی ادامه اعتراضات در یمن خوانده شده است و ده‌ها هزار معترض در خیابان‌ها حضور یافته‌اند. آنها می‌گویند که نباید به آقای صالح و دستیاران نزدیکش مصونیت داده می‌شد.

آقای صالح برای بیش از سی سال در یمن بر سر قدرت بوده است.

دولت یمن اعلام کرده است که انتخابات ریاست جمهوری آتی، یک سال زودتر از موعد، در فوریه سال ۲۰۱۲ میلادی (سه ماه دیگر) برگزار خواهد شد.

با کنار رفتن آقای صالح، عبدربه منصور هادی، معاون او، قدرت را تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در دست گرفته است.

گفته شده است که طبق توافق‌نامه‌ای که با وساطت کشورهای عربی به امضای آقای صالح رسید، او تا زمان برگزاری انتخابات، به طور تشریفاتی در سمت رئیس جمهور باقی می‌ماند.

آقای صالح یک روز پس از تعیین تاریخ برگزاری انتخابات در یمن، اعلام کرد که "خاطیان" در یمن مشمول عفو عمومی می‌شوند.

تلویزیون دولتی یمن اعلام کرد که این عفو عمومی شامل حال تمام افرادی می‌شود که در جریان اعتراضات اخیر در یمن دچار خطاهایی شده‌اند، ولی رئیس جمهور یمن کسانی را که قصد کشتن او را داشته‌اند، عفو نکرده است.

هرچند این موضوع با اعتراض‌هایی همراه بود و یکی از سخنگویان مخالفان علی عبدالله صالح ضمن رد اظهارات او گفت که چون بر اساس توافق انتقال قدرت که آقای صالح آن را امضا کرده، قدرت اکنون به نخست وزیر منتقل شده است، آقای صالح دیگر حق اتخاذ چنین تصمیم‌هایی را ندارد.

مطالب مرتبط