انتقاد عفو بین‌الملل از نقض حقوق بشر در عربستان

آرم عفو بین الملل حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عفو بین الملل از استفاده متناوب از شکنجه در عربستان سعودی انتقاد کرده است.

عفو بین الملل، عربستان سعودی را متهم کرده است که موج جدیدی از سرکوب‌های داخلی را با هدف جلوگیری از تظاهرات مخالفین در کشور مانند آنچه که در کشورهای دیگر عربی رخ داد، راه اندازی کرده است.

در گزارش تازه ای که از سوی عفو بین‌الملل منتشر شده، آمده است که هزاران نفر در عربستان سعودی دستگیر شده‌اند.

به گفته این سازمان بسیاری از این دستگیر شدگان بدون تفهیم اتهام و یا بدون دادگاهی شدن، بازداشت شده‌اند.

بر اساس این گزارش عفو بین‌الملل، بسیاری از اصلاح طلبان کشور نیز به دنبال دادگاه‌هایی که این گزارش آنها را "بسیار ناعادلانه" خوانده است، به حبس‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند.

عفو بین‌الملل همچنین وزارت کشور عربستان سعودی را متهم کرده که تلاش کرده است تا قدرت فرا قانونی در اختیار بگیرد؛ اختیاراتی که به گفته عفو بین‌الملل به این وزارت خانه اجازه می‌دهد تا بدون پاسخگو بودن مرتکب نقض شدید حقوق بشر شود.

عفو بین‌الملل همزمان از استفاده متناوب از شکنجه در عربستان سعودی انتقاد کرده است.

مقامات عربستان سعودی این اتهامات را رد کرده‌اند.

در گزارش ۷۳ صفحه ای خود، عفو بین الملل مقامات عربستان سعودی را متهم کرده است که صدها نفر را که خواهان اصلاحات سیاسی و اجتماعی بوده و یا می‌خواسته‌اند که بستگانشان که بدون اتهام و یا دادگاه بازداشت شده اند، آزاد شوند را بازداشت کرده است.

بر اساس گزارش‌ها از عربستان سعودی اعتراضات در این کشور بیشتر به مناطق شرق کشور که شیعه نشین هستند، محدود بوده است.

گزارش تازه عفو بین‌الملل می‌گوید که از ماه فوریه سال جاری میلادی که اعتراضاتی در عربستان شروع شد، دولت عربستان سعودی سرکوب معترضین را که شامل دستگیری بسیاری از مسلمانان شیعه این کشور بود، شروع کرد.