مخالفان دولت سوریه: اگر پیروز شویم، رابطه با ایران تغییر می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption برهان غلیون: روابط ایران و سوریه غیرمتعارف است

همزمان با تشکیل نشست اضطراری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای بررسی موضوع "ارتکاب جنایت علیه بشریت در سوریه"، یکی از رهبران مخالفان دولت این کشور گفته است که در صورت پیروزی مخالفان و تغییر قدرت در سوریه، روابط نزدیک سوریه با ایران و حزب‌الله لبنان تغییر خواهد کرد.

برهان غلیون، رئیس شورای ملی سوریه، در گفت‌وگو با نشریه وال‌استریت ژورنال گفته است که روابط نزدیک سوریه با ایران غیرمتعارف بوده است.

او اضافه کرده است که اگر دولت بشار اسد سرنگون شود و مخالفانش بر سر کار بیایند، این کشور دیگر روابط ویژه‌ای با ایران نخواهد داشت و رابطه نزدیک کنونی با حزب‌الله هم تغییر می‌کند.

احتمال بروز جنگ داخلی در سوریه

هیات نمایندگان دولت سوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، محتوای این گزارش را رد کرده و گفته است که این گزارش مبتنی بر واقعیات عینی نیست.

روز دوشنبه، ۲۸ نوامبر، سازمان ملل متحد در گزارشی جدید، اعلام کرد که نظامیان دولتی در سوریه به طور سیستماتیک "مرتکب جنایت علیه بشریت شده‌اند."

در این گزارش که توسط یک هیات مستقل و به سفارش شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تهیه شده، آمده است که نظامیان سوری در جریان سرکوب مخالفان دولت، علیه غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان، وارد عمل شده و به جنایاتی نظیر قتل، شکنجه و تعرض جنسی به غیرنظامیان دست زده‌اند.

در آخرین خبرها از سوریه، به نقل از مخالفان دولت گزارش شده است که نیروهای فراری از ارتش، با حمله به یک پایگاه اطلاعاتی ۸ نفر را کشته‌اند.

مطالب مرتبط