'بحران مالی امروز ناشی از اشتباهات زمان تغییر پول های ملی به یورو است'

حق نشر عکس Reuters
Image caption در حال حاضر ۱۷ کشور از میان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا از یورو به عنوان واحد پول مشترک میان خود استفاده می کنند

ژاک دلور، رییس پیشین کمیسیون اروپا (بازوی اجرایی اتحادیه اروپا) گفته است که واحد پولی یورو بدون برنامه ریزی درست معرفی شده بود.

او در گفتگو با روزنامه دیلی تلگراف بریتانیا گفت که توجه کافی به ضعف اقتصادی بعضی از کشورهای عضو این اتحادیه مالی نشده بود.

آقای دلور گفت مشکلات امروز همه ناشی از اشتباهات انجام گرفته در زمان تغییر واحدهای پول ملی کشورهای اروپایی به یورو بوده است.

یورو در سال ۱۹۹۹ به عنوان واحد پولی مشترک چندین کشور عضو اتحادیه اروپا توسط بانک مرکزی اروپا عرضه شد.

او رهبران فعلی اروپا را به دلیل عدم سرعت و عدم جدیت در پیگیری بحران فعلی یورو سرزنش کرد و گفت برخی دولتهای عضو یورو عملا اجازه یافتند که مقررات مالی مشترک میان کشورها را نقض کنند.

آقای دلور، که خود در دوره ریاست کمیسیون اروپا از معماران اتحاد مالی بود، به دیلی تلگراف اذعان داشت که آنهایی که در دهه ۱۹۹۰ میلادی می گفتند که تاسیس یک بانک مرکزی مشترک و یک واحد پولی مشترک بدون تشکیل یک دولت واحد اروپایی ناپایدار خواهند بود، درست فکر می کردند.

در حال حاضر ۱۷ کشور از میان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا از یورو به عنوان واحد پول مشترک میان خود استفاده می کنند.

قرار است رئیس جمهور فرانسه و صدراعظم آلمان روز دوشنبه به منظور تدوین یک استراتژی مشترک برای مقابله با بحران کنونی حوزه یورو با ملاقات کنند.

در صورتی که رهبران این دو کشور بر سر یک راه حل مشترک به توافق برسند، طرح مورد نظر خود را در اجلاس رهبران کشورهای عضو یورو مطرح خواهند کرد و خواستار حمایت آنها هم خواهند شد.

آلمان و فرانسه دو قدرت بزرگ حوزه یورو محسوب می شوند و نسبت به سایر کشورهای عضو این حوزه، بحران بدهی ها تا کنون تاثیر کمتری بر اقتصاد آنها داشته است.

آلمان و فرانسه می خواهند که کشورهای عضو حوزه یورو با امضای معاهده ای الزام آور متعهد شوند که از این پس از کسری بودجه سنگین اجتناب کنند.

مطالب مرتبط