برگزاری انتخابات عمومی در روسیه

حق نشر عکس Reuters
Image caption گفته می‌شود که به احتمال زیاد آقای پوتین برنده انتخابات ریاست جمهوری آینده روسیه خواهد بود

مردم روسیه امروز (یکشنبه ۴ دسامبر) به پای صندوق‌های رای رفته‌اند تا نمایندگان دوما یا مجلس سفلی این کشور را برای ۵ سال آینده انتخاب کنند.

همزمان، ادعاهایی هم در مورد بروز تخلفاتی در انتخابات مطرح شده و گروه مستقل ناظر بر انتخابات، گولوس، هم پنج هزار و ۳۰۰ مورد شکایت در این مورد دریافت کرده است.

رئیس این گروه هنگام ورود به فرودگاه مسکو به این دلیل که حاضر نشد لپ تاپ خود را تحویل مقامات بدهد، برای مدتی در آنجا نگاه داشته شد.

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه و رهبر حزب روسیه متحد، کشورهای خارجی را متهم به دخالت در تدارکات انتخاباتی کرده است.

ناظران گولوس، که وابسته به هیچ حزب روسی نیست، بودجه خود را عمدتا از آمریکا و اتحادیه اروپا دریافت می‌کند.

تعدادی از نمایندگان دوما این سئوال را مطرح کرده‌اند که چرا به نهادی که پول خود را از قدرت‌های خارجی دریافت می‌کند، اجازه داده شده که بر انتخابات روسیه نظارت کند.

روزی طولانی برای رای‌گیری

استیو روزنبرگ، خبرنگار بی‌بی‌سی در مسکو، می‌گوید که دومای سابق بیشتر به عنوان مجلسی به حساب می‌آمد که کارش تائید تصمیم‌های کرملین، یا دولت روسیه بود تا اینکه عملکردی مستقل داشته باشد.

بسیاری معتقدند که انتخابات امروز روسیه نوعی همه پرسی برای تائید محبوبیت شخصی ولادیمیر پوتین خواهد بود. قرار است که او سه ماه دیگر در انتخابات ریاست جمهوری روسیه شرکت کند. آقای پوتین بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ دو دوره رئیس جمهور روسیه بوده است.

رای گیری در روسیه، که پهناورترین کشور جهان است، در بیش از ۹ منطقه زمانی برگزار می‌شود که زمان‌های آن از ساعت کشورهای اروپای مرکزی تا سواحل اقیانوس آرام امتداد دارد.

مطالب مرتبط