انتخابات روسیه: 'کاهش شدید محبوبیت حزب پوتین'

حق نشر عکس Reuters
Image caption گولوس، تنها گروه مستقل ناظر بر انتخابات روسیه، بیش از ۵ هزار و ۳۰۰ شکایت در مورد انتخابات روز یکشنبه دریافت کرده است

نظر سنجی‌هایی که بعد از رای‌گیری در حوزه‌های انتخاباتی روسیه انجام گرفته، نشان می‌دهد که محبوبیت حزب روسیه متحد، حزب ولادیمیر پوتین، نخست وزیر این کشور، شدیدا کاهش یافته است.

بر اساس این نظرسنجی که برای تلویزیون روسیه انجام گرفته، حزب روسیه متحد ۴۸.۵ در صد از آرایی را که به صندوق‌ها ریخته شده به دست آورده است که در مقایسه با ۶۴ در صدی که در سال ۲۰۰۷ کسب کرده بود، افت شدیدی داشته است.

به این ترتیب، حزب آقای پوتین از ۴۵۰ کرسی دوما، مجلس سفلای پارلمان روسیه، ۲۲۰ کرسی را به خود اختصاص داده است. تعداد نمایندگان این حزب در پارلمان گذشته ۳۱۵ نفر بود.

گولوس، تنها گروه مستقل ناظر بر انتخابات روسیه، بیش از ۵ هزار و ۳۰۰ شکایت در مورد انتخابات روز یکشنبه دریافت کرده است.

نظرسنجی دیگری هم که توسط یک نهاد دولتی بعد از رای گیری در حوزه های انتخاباتی انجام گرفته، نشان می‌دهد که حزب روسیه متحد ۴۸ در صد آرا را به خود اختصاص داده و نظرسنجی سومی هم توسط گروه دیگری انجام شده حاکی از آن است که آرا به دست آمده توسط حزب آقای پوتین ۴۶ در صد کل آرایی است که به صندوق‌ها ریخته شده است.

اگر این نتیجه تائید بشود، ممکن است حزب روسیه متحد اکثریت فعلی خود را در دوما از دست بدهد. این حزب با استفاده از این اکثریت می توانست قانون اساسی روسیه را بدون مانع تغییر دهد.

با این وجود، بوریس گریزلف، رئیس این حزب اظهار امیدواری کرده است که حزب روسیه متحد بتواند اکثریت خود را در پارلمان حفظ کند.

استیو روزنبرگ، خبرنگار بی بی سی در مسکو، می گوید که در صورت تائید شدن این آمار، نتیجه این انتخابات مایه سرافکندگی آقای پوتین خواهد شد که قرار است تا سه ماه دیگر در انتخابات ریاست جمهوری روسیه شرکت کند. او پیشتر هم دو دوره رئیس جمهوری روسیه بوده است.

مطالب مرتبط