حزب حاکم روسیه با اکثریت ناچیزی در انتخابات پارلمانی پیروز شد

پوتین و مدودف حق نشر عکس RIA Novosti
Image caption نتیجه انتخابات: کاهش محبوبیت پوتین و رهبری ناکارآمد مدودف؟

نتایج اعلام شده انتخابات پارلمانی روسیه حاکی از کاهش چشمگیر کرسی های حزب حاکم این کشور است.

روز دوشنبه، ۱۴ آذر (۵ دسامبر)، نتیجه رای گیری در انتخابات دومای دولتی - مجلس سفلای پارلمان روسیه - اعلام شد. این نتیجه نشان می دهد که حزب روسیه متحد، به رهبری دمیتری مدودف، رئیس جمهوری، بخش بزرگی از کرسی های خود در دوره قبلی پارلمان را از دست داده هرچند توانسته است بار دیگر اکثریت پارلمانی را همچنان حفظ کند.

دومای دولتی روسیه چهارصد و پنجاه کرسی دارد و اعضای آن با رای مستقیم مردم برای دوره های پنج ساله انتخاب می شوند.

کرسی های دومای دولتی براساس سهم احزاب مختلف از کل آرای ریخته شده به صندوق ها به این احزاب اختصاص می یابد و در انتخابات سال ۲۰۰۷، حزب روسیه متحد با کسب بیش از ۶۴ درصد آرا، توانسته بود سیصد و پانزده کرسی را در اختیار بگیرد.

نتیجه شمارش آرا در انتخابات روز گذشته نشان می دهد که اکثریت این حزب به زیر پنجاه درصد و تعداد کرسی های آن در پارلمان به دویست و سی و هشت کرسی کاهش یافته است.

در مقابل، حزب کمونیست روسیه، که از رقبای اصلی حزب روسیه متحد محسوب می شود، توانسته میزان آرای خود را از ۱۱.۵ درصد در سال ۲۰۰۷ به بیش از ۱۹ درصد و تعداد کرسی های خود را از پنجاه و هفت کرسی به نودو دو کرسی در پارلمان جدید افزایش دهد.

حزب چپگرای "روسیه عدالت محور" تعداد کرسی های خود در دومای دولتی را از سی و هشت کرسی به شصت و چهار کرسی و حزب راستگرای لیبرال دموکراتیک نیز تعداد کرسی ها خود را از چهل کرسی به پنجاه و شش کرسی افزایش داده اند.

طبق قوانین انتخاباتی روسیه، کرسی های دومای دولتی بر اساس آرای کسب شده توسط احزابی که دست کم ۷ درصد آرا را کسب کرده باشند بین آنها تقسیم می شود.

احزابی که درصد آرای انتخاباتی آنها بین ۶ تا ۷ درصد باشد هر کدام دو کرسی و احزابی که درصد آرای انتخاباتی آنها بین ۵ تا ۶ درصد باشد، یک کرسی در اختیار می گیرند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption میزان مشارکت رای دهندگان نسبت به انتخابات قبلی اندکی کاهش داشت

پارلمان روسیه از دو مجلس دومای دولتی - مجلس سفلی - و شورای فدراسیون روسیه - مجلس علیا - تشکیل یافته و حزبی که بتواند حمایت اکثریت نمایندگان دومای دولتی را به دست آورد دولت را در دست می گیرد.

نمایندگان شورای فدراسیون روسیه توسط پارلمان های محلی برگزیده می شوند و هر یک از جمهوری ها، استان ها و مناطق خودمختار تشکیل دهنده فدراسیون روسیه دو نماینده به این مجلس می فرستد.

با کسب اکثریت در مجلس دومای دولتی، انتظار می رود که حزب روسیه متحد بتواند بار دیگر دولت را تشکیل دهد هر چند به گفته ناظران، نتیجه این انتخابات ضربه سنگینی به اعتبار و حیثیت سیاسی دمیتری مدودف، رئیس جمهوری و رهبر حزب، و ولادیمیر پوتین، نخست وزیر و نامزد این حزب برای انتخابات آینده ریاست جمهوری وارد کرده است.

میزان شرکت رای دهندگان در انتخابات روز یکشنبه اندکی بیش از ۶۰ درصد اعلام شده که ۳ درصد کمتر از میزان مشارکت در انتخابات سال ۲۰۰۷ بوده است.

موقعیت پوتین

حزب روسیه متحد در سال ۲۰۰۱ تاسیس شد و اگرچه رهبری فعلی آن را دمیتری مدودف برعهده دارد، اما از ابتدای تاسیس، به عنوان حزب وابسته به ولادیمیر پوتین شناخته می شده است.

به این ترتیب، کاهش محبوبیت این حزب در میان مردم روسیه می تواند به رهبری ناکارآمد آقای مدودف، و رویگردانی شماری از رای دهندگان از ولادیمیر پوتین تعبیر شود.

دوره ریاست جمهوری دمیتری مدودف به زودی به پایان می رسد و آقای پوتین، که برای شرکت مجدد در انتخابات دوره قبل ریاست جمهوری با منع قانونی مواجه بود، بار دیگر نامزد حزب برای تصدی این سمت شده است.

از آنجا که موفقیت حزب روسیه متحد همواره به حمایت گسترده مردم از ولادیمیر پوتین نسبت داده می شد، مخالفان آقای پوتین کاهش محبوبیت حزب را نیز نشانه از میان رفتن نفوذ او در میان رای دهندگان دانسته اند.

حق نشر عکس AP
Image caption برای یک دهه نام حزب روسیه متحد با نام ولادیمیر همراه بوده است

به گفته احزاب مخالف، انتخابات پارلمانی اخیر با بی نظمی ها و تخلفاتی به نفع حزب حاکم همراه بود و بدون اینگونه مداخلات و محدودیت هایی که برای احزاب مخالف پدید آمده بود، آرای حزب روسیه متحد حتی از آنچه که هست نیز کمتر می بود.

برخی ناظران گفته اند که رای دهندگان روسی ناخرسندی خود را از دولت و رهبری آن نشان دادند و با رویگردانی از حزب حاکم، نسبت به روند ایجاد یک طبقه حکومتگر قدرتمند و نه چندان سالم در اطراف ولادیمیر پوتین اعتراض کردند.

به گفته آنان، اعتراض به حزب حاکم به معنی اعتراض به تشکیلات حکومتی است که ولادیمیر پوتین در راس آن قرار داشته و آقای پوتین یا باید به اصلاحات اساسی در این تشکیلات دست بزند و یا خود را برای شکست های دیگری در آینده آماده کند.

مقامات دولتی نارضایی مردم از سیاست های دولت را پذیرفته اند اما گفته اند که ولادیمیر پوتین همچنان از محبوبیت فراوان در میان مردم برخوردار است و اطمینان داده اند که او با رای قاطع مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیروز خواهد شد.

رهبران حزب روسیه متحد نیز تاکید کرده اند که کاهش تعداد کرسی های حزبی در دومای دولتی نتیجه طبیعی "ساز و کارهای دموکراسی" است و افزوده اند که از این پس، حزب باید به سخنان مخالفان بیشتر توجه کند.

با وجود کاهش میزان آرای حزب روسیه متحد در انتخابات پارلمانی اخیر، انتظار می رود در انتخابات ریاست جمهوری آینده، ولادیمیر پوتین بتواند بار دیگر به سادگی به پیروزی دست یابد.

آقای پوتین طی بیش از یکدهه حضور پرقدرت در صحنه سیاسی روسیه، تمامی توان خود را به کار گرفته است تا از ظهور رقبای واقعی در برابر خود جلوگیری کند.

مطالب مرتبط