تاکید آمریکا و آلمان بر ادامه حمایت‌ها از افغانستان

دومین کنفرانس بین‌المللی بن حق نشر عکس Reuters

آمریکا و آلمان در کنفرانس بین‌المللی بن اطمینان داده‌اند که همراه با متحدان خود، پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی، به کمک رسانی به آن کشور ادامه خواهند داد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در مراسم افتتاح این کنفرانس به عنوان میزبان سخنرانی کرد و گفت که هیچگاه افغانستان را تنها نخواهد گذاشت.

خانم مرکل افزود که کشورش به کمک‌های مالی و همچنین آموزشی در تمامی زمینه‌ها از جمله نظامی و انتظامی در افغانستان ادامه خواهد داد.

در عین حال صدراعظم آلمان تاکید کرد که دولت افغانستان باید به تعهد خود در قبال اصلاحات عمیق سیاسی در تمام سطوح آن به ویژه ایجاد سازمان قضایی مستقل عمل کند.

در نشست امروز حدود هزار نماینده از ۱۰۰ کشور و سازمان های بین المللی حضور دارند و مرتضی رئیسی، خبرنگار در آلمان به بخش فارسی بی بی سی گفت که برای اولین بار حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان ریاست کنفرانس بین المللی بن را برعهده دارد، چرا که به اعتقاد برگزار کنندگان حالا دیگر افغانستان به عنوان کشوری با صلح و ثبات نسبی مطرح است.

آقای کرزی در سخنرانی خود بر حمایت جامعه جهانی از افغانستان، تاکید کرد و گفت که پس از سال ۲۰۱۴ میلادی کشورش همچنان نیازمند حمایت بین‌المللی است.

تا سه سال دیگر نیروهای نظامی خارجی مستقر در افغانستان، روند خروج تدریجی خود از آن کشور را به پایان می‌رسانند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در سخنرانی خود قول داد که همچنان همراه با جامعه جهانی به حفظ صلح و ثبات در افغانستان و رفع مشکلات منطقه‌ای ادامه دهد.

حق نشر عکس Getty
Image caption حامد کرزی گفت که پس از سال ۲۰۱۴ میلادی کشورش همچنان نیازمند حمایت بین‌المللی است

آقای بان همچنین از دولت افغانستان خواست که به اصلاحات داخلی به ویژه مبارزه با فساد مالی ادامه دهد.

گزارش‌های رسیده حاکیست که مسئله فساد مالی در افغانستان یکی از موارد مهم مطرح شده توسط کشورهای شرکت کننده در کنفرانس بین‌المللی بن است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی خود از مقام‌های افغان خواست که در مواردی از قبیل تقویت جامعه مدنی، مبارزه با فساد مالی و مواد مخدر به تعهدات خود در قبال جامعه جهانی عمل کنند.

خانم کلینتون افزود که به رغم بحران مالی جهانی، پس از خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان، کشورش نه تنها به تعهدات مالی خود پایبند خواهد بود، بلکه با اعزام مستشارانی، به آموزش نیروهای نظامی افغان ادامه خواهد داد.

نقش ایران در کنفرانس بن

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران در راس هیاتی در کنفرانس بن شرکت کرده است.

محسن پاک آئین، رئیس ستاد افغانستان وزارت امور خارجه ایران که در کنفرانس بین المللی بن حضور دارد به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت که موافقت نهاد مشورتی افغانستان موسوم به لویه جرگه در مورد پیمان امنیتی کابل- واشنگتن بر این نشست تاثیر منفی گذاشته است.

آقای پاک آئین همچنین تاکید کرده است که برقراری صلح و ثبات در افغانستان با حضور نیروهای نظامی در آن کشور امکان پذیر نیست.

مرتضی رئیسی، خبرنگار ساکن بن به بخش فارسی بی بی سی گفت که دیپلمات‌های حاضر در کنفرانس حضور آقای صالحی در این نشست را مثبت ارزیابی کرده و گفته‌اند که ایران می‌تواند نقش مهمی را در برقراری صلح و ثبات در منطقه برعهده داشته باشد.

با این همه داود قاریزاده، خبرنگار بی بی سی فارسی که برای پوشش خبری این کنفرانس به شهر بن سفر کرده است می‌گوید که در کنفرانس قبلی این نقش بسیار سازنده تر از امروز بود.

به گزارش خبرنگار ما، ده سال پیش تمامی گروه‌های متخاصم مجاهدین افغان که مورد حمایت ایران و پاکستان بودند، پس از سال‌ها نبرد داخلی و جنگ با طالبان به این کنفرانس آمده بودند "از این رو ایران از نفوذ بسیاری در بین این گروه‌ها برخوردار بود و چون در این میان گروه‌های قدرتمندی از مجاهدین نیز حضور داشتند، برای اتخاذ هرگونه تصمیمی در مورد آینده افغانستان نقش ایران حیاتی به شمار می رفت."

برخی از کارشناسان مسائل افغان معتقدند که در آن زمان ایران تمایل داشت تا هر چه زودتر دولتی در افغانستان سر کار بیاید که بتواند صلح و ثبات را در آن کشور برقرار کند و از این طریق ثبات کشورهای منطقه هم آسیب پذیر نشود.

اما پس از ده سال که روابط ایران با کشورهای غربی به ویژه آمریکا به دلایل متعدد از جمله برنامه جنجال برانگیز هسته‌ای اش رو به تیرگی بیشتر گذاشت، از میزان این نقش تا حدود زیادی کاسته شد.

به گفته خبرنگار ما، برخی از دیپلمات‌های غربی معتقدند که ایران در این سال‌ها با ارائه کمک‌های مالی، نظامی و آموزشی به پیکارجویان افغان، تا حدود زیادی به ثبات در افغانستان لطمه زده است.

کنفرانس بن امروز (دوشنبه ۵ دسامبر) با صدور قطعنامه ای به گار خود پایان خواهد داد.

مطالب مرتبط