تعهد افغانستان به مبارزه با فساد مالی، دستاورد کنفرانس بن

کنفرانس بین المللی بن حق نشر عکس AFP

کنفرانس بین‌المللی یک روزه بن با صدور یک اعلامیه به کار خود پایان داد. محور این اعلامیه حمایت از فعالیت‌های دولت های غربی در افغانستان تا سال ۲۰۱۴ و پس از آن خواهد بود.

در پایان این کنفرانس، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان متعهد شد که در ازای حمایت جهانی از کشورش پس از خروج نیروهای نظامی در سال ۲۰۱۴ میلادی به مبارزه علیه فساد مالی ادامه دهد.

پیشتر آمریکا و آلمان در کنفرانس بین‌المللی بن اطمینان داده‌اند که همراه با متحدان خود، پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سه سال آینده، به کمک رسانی به آن کشور ادامه دهند؛ هر چند پاکستان که نقش مهمی در این میان برعهده دارد، مذاکرات کنفرانس بن را تحریم کرده بود.

دولت پاکستان از حمله اخیر نیروهای ناتو به منطقه مرزی آن کشور که به کشته شدن ۲۴ سرباز پاکستانی انجامید، خشمگین است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در مراسم افتتاح این کنفرانس به عنوان میزبان سخنرانی کرد و گفت که هیچگاه افغانستان را تنها نخواهد گذاشت.

خانم مرکل افزود که کشورش به کمک‌های مالی و همچنین آموزشی در تمامی زمینه‌ها از جمله نظامی و انتظامی در افغانستان ادامه خواهد داد.

در عین حال صدراعظم آلمان تاکید کرد که دولت افغانستان باید به تعهد خود در قبال اصلاحات عمیق سیاسی در تمام سطوح آن به ویژه ایجاد سازمان قضایی مستقل عمل کند.

در نشست امروز حدود هزار نماینده از ۱۰۰ کشور و سازمان های بین المللی حضور داشتند و مرتضی رئیسی، خبرنگار در آلمان به بخش فارسی بی بی سی گفت که برای اولین بار حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان ریاست کنفرانس بین المللی بن را برعهده داشت، چرا که به اعتقاد برگزار کنندگان حالا دیگر افغانستان به عنوان کشوری با صلح و ثبات نسبی مطرح است.

آقای کرزی در سخنرانی خود بر حمایت جامعه جهانی از افغانستان، تاکید کرد و گفت که پس از سال ۲۰۱۴ میلادی کشورش همچنان نیازمند حمایت بین‌المللی است.

تا سه سال دیگر نیروهای نظامی خارجی مستقر در افغانستان، روند خروج تدریجی خود از آن کشور را به پایان می‌رسانند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در سخنرانی خود قول داد که همچنان همراه با جامعه جهانی به حفظ صلح و ثبات در افغانستان و رفع مشکلات منطقه‌ای ادامه دهد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت که کشورش هیچگاه افغانستان را تنها نخواهد گذاشت

آقای بان همچنین از دولت افغانستان خواست که به اصلاحات داخلی به ویژه مبارزه با فساد مالی ادامه دهد.

گزارش‌های رسیده حاکیست که مسئله فساد مالی در افغانستان یکی از موارد مهم مطرح شده توسط کشورهای شرکت کننده در کنفرانس بین‌المللی بن بود.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی خود از مقام‌های افغان خواست که در مواردی از قبیل تقویت جامعه مدنی، مبارزه با فساد مالی و مواد مخدر به تعهدات خود در قبال جامعه جهانی عمل کنند.

خانم کلینتون افزود که به رغم بحران مالی جهانی، پس از خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان، کشورش نه تنها به تعهدات مالی خود پایبند خواهد بود، بلکه با اعزام مستشارانی، به آموزش نیروهای نظامی افغان ادامه خواهد داد.

نقش ایران در کنفرانس بن

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران نیز در راس هیاتی در کنفرانس بن شرکت کرده بود.

محسن پاک آئین، رئیس ستاد افغانستان وزارت امور خارجه ایران که در کنفرانس بین المللی بن حضور داشت به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت که موافقت نهاد مشورتی افغانستان موسوم به لویه جرگه در مورد پیمان امنیتی کابل- واشنگتن بر این نشست تاثیر منفی گذاشته است.

آقای پاک آئین همچنین تاکید کرد که برقراری صلح و ثبات در افغانستان با حضور نیروهای نظامی در آن کشور امکان پذیر نیست.

مرتضی رئیسی، خبرنگار ساکن بن به بخش فارسی بی بی سی گفت که دیپلمات‌های حاضر در کنفرانس حضور آقای صالحی در این نشست را مثبت ارزیابی کرده و گفته‌اند که ایران می‌تواند نقش مهمی را در برقراری صلح و ثبات در منطقه برعهده داشته باشد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هرچند دیپلمات‌ها حضور علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران را مثبت ارزیابی کردند، اما گفته می‌شود که نقش ایران ده سال پیش بسیار سازنده تر از امروز بود

با این همه داود قاریزاده، خبرنگار بی بی سی فارسی که برای پوشش خبری این کنفرانس به شهر بن سفر کرده است می‌گوید که در کنفرانس قبلی این نقش بسیار سازنده تر از امروز بود.

به گزارش خبرنگار ما، ده سال پیش تمامی گروه‌های متخاصم مجاهدین افغان که مورد حمایت ایران و پاکستان بودند، پس از سال‌ها نبرد داخلی و جنگ با طالبان به این کنفرانس آمده بودند "از این رو ایران از نفوذ بسیاری در بین این گروه‌ها برخوردار بود و چون در این میان گروه‌های قدرتمندی از مجاهدین نیز حضور داشتند، برای اتخاذ هرگونه تصمیمی در مورد آینده افغانستان نقش ایران حیاتی به شمار می رفت."

برخی از کارشناسان مسائل افغان معتقدند که در آن زمان ایران تمایل داشت تا هر چه زودتر دولتی در افغانستان سر کار بیاید که بتواند صلح و ثبات را در آن کشور برقرار کند و از این طریق ثبات کشورهای منطقه هم آسیب پذیر نشود.

اما پس از ده سال که روابط ایران با کشورهای غربی به ویژه آمریکا به دلایل متعدد از جمله برنامه جنجال برانگیز هسته‌ای اش رو به تیرگی بیشتر گذاشت، از میزان این نقش تا حدود زیادی کاسته شد.

به گفته خبرنگار ما، برخی از دیپلمات‌های غربی معتقدند که ایران در این سال‌ها با ارائه کمک‌های مالی، نظامی و آموزشی به پیکارجویان افغان، تا حدود زیادی به ثبات در افغانستان لطمه زده است.

مطالب مرتبط