کاهش دوره ریاست جمهوری در ازبکستان

اسلام کریم اف
Image caption کاهش دوره ریاست جمهوری به معنای پایان 22 سال حکومت اسلام کریم اف نیست

مجلس علیای پارلمان ازبکستان دوره ریاست جمهوری در این کشور را از ۷ به ۵ سال کاهش داده است.

بنا به اطلاع سایت اینترنتی وزارت خارجه ازبکستان، کاهش مدت وکالت ریاست جمهوری در این کشور به ابتکار خود اسلام کریم اف رئیس جمهور صورت می‌گیرد.

این سایت می‌نویسد: "کاهش دوره ریاست جمهوری بیانگر وضعیت واقعی، منطق و در چارچوب کنسپسیون اصلاحات دموکراتیک و تشکل جامعه مدنی در ازبکستان است و با توجه به تجربه کشورهای پیشرفته دموکراتیک صورت می‌گیرد."

اما گفته می‌شود که در سال ۲۰۰۲ نیز عواملی مشابه به عنوان ضرورت تمدید مدت ریاست جمهوری در ازبکستان تأکید شده بود.

در نظر است که انتخابات آینده ریاست جمهور ازبکستان در سال ۲۰۱۴ برگزار شود. اما تا حال اسلام کریم اف که در مدت ۲۲ سال اخیر رهبری ازبکستان را به عهده دارد، قصد خود برای شرکت در این انتخابات را اعلام نکرده است.

پولاد یولداشیف، دیپلمات سابق و سیاستمدار از ازبکستان، ضمن صحبت با بی بی سی این تحولات را نوعی "‌بازی سیاسی" در این کشور دارای بیشترین جمعیت در آسیای مرکزی خوانده است.

به گفته آقای یولداشیف، اسلام کریم اف از تجربه خود درک کرده است که مدت طولانی ریاست جمهوری ممکن است به ایجاد رکود در کشور منجر شود.

همزمان او گفته است: "این تغییرات مهم در قانون اساسی نشانه پایان حکومت اسلام کریم اف نیست. هرچند تصویب چنین اصلاحات به عهده پارلمان ازبکستان است اما این پارلمان مستقل نبوده و با دستور رئیس جمهوری کار می‌کند."

به اعتقاد پولاد یولداشیف، امکان دارد بر اساس تغییرات کنونی آقای کریم اف بار دیگر نامزدی خود را به انتخابات آینده ریاست جمهوری پیشنهاد کند.

همچنین در اجلاس سنا یا مجلس علیای پارلمان ازبکستان در ارتباط با ۱۹ مین سالگرد تصویب قانون اساسی این کشور سند عفو تصویب شده است.

اسلام کریم اف رئیس جمهوری اوزبکستان طی بیش از دو دهه حکومت خود مخالفان و معترضان را شدیدا سرکوب کرده است. در این مدت او قانون را برای ادمه قدرت خود تغییر داده است.

بعضی از کارشناسان می گویند با کاهش دوره ریاست جمهوری و حفظ این مقام تنها برای دو دوره پیاپی آقای کریم اف می خواهد فردی که جانشسن او می شود تنها برای دو دوره پنج ساله در قدرت بماند.

گروههای دفاع حقوق بشر اقای کریم اف را متهم کرده اند عادی ترین معیار های حقوق بشر را نقض کرده است. روابط او با کشور های غربی در پی سرکوب معترضان در شهر اندی جان در سال ۲۰۰۵ که صدها کشته بر جای گزاشت تیره شد.

اما به دلیل پر اهمیت شدن مسیر شمال برای انتقال تدارکات برای نیروهیا ائتلاف بین الملی در افغانستان که ازبکستان جزئی از این مسیر است آمریکا و کشورهای عمده غربی روابط خود با دولت ازبکستان را به تدیج نرم کردند.

ماه اکتبر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا به ازبکستان سفر کرد و تلاش های این کشور در راه انتفال تدارکات برای نیرو های ائتلاف در افغانستان را ستود.

مطالب مرتبط