پوتین کاهش محبوبیت حزب خود در انتخابات را کم اهمیت خواند

راهپیمایی مخالفان در مسکو حق نشر عکس AP

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، با کم اهمیت خواندن کاهش آرای حزب خود در انتخابات پارلمانی یکشنبه گذشته گفت که این موضوع برای حزب حاکم اجتناب ناپذیر است.

حزب روسیه متحد که ریاست آن برعهده ولادیمیر پوتین است، برنده انتخابات پارلمانی اعلام شد.

مخالفان با برپایی یکی از بزرگترین راهپیمایی سال‌های اخیر خود در مرکز شهر مسکو، موجب شدند که هزاران سرباز وزارت کشور و افراد پلیس در پایتخت به حالت آماده‌باش درآیند.

پلیس تاکنون ۳۰۰ نفر از تظاهر کننده‌ها را که شعار می‌دادند"روسیه بدون پوتین" دستگیر کرده است

آلکسی ناوالنی، یکی از فعالان ارشد کمپین مبارزه با فساد و از منتقدان اصلی آقای پوتین، در میان دستگیر شدگان قرار دارد.

همزمان با مخالفانی که سرگرم برگزاری تظاهرات جدیدی هستند، شماری از طرفداران پوتین نیز امروز (۶ دسامبر) در میدان سرخ مسکو تجمع کردند.

ناظرانی از سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کردند که در رای گیری انتخابات پارلمانی روز یکشنبه به نفع حزب آقای پوتین، عمل شده است.

این حزب کمتر از ۵۰ درصد آرا را کسب کرده است در حالی که در سال ۲۰۰۷ میلادی سهم حزب روسیه متحد از آرای انتخاباتی ۶۴ درصد بود.

خبرنگاران می‌گویند که این آمار نشانگر کاهش محبوبیت آقای پوتین است که اعلام کرده در ماه مارس آینده در انتخابات ریاست جمهوری شرکت خواهد کرد.

'کاهش اجتناب ناپذیر'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای پوتین در گفتگو با مدیران حزب حاکم روسیه متحد که ریاست آن را برعهده دارد گفت که کاهش آرای انتخاباتی این حزب اجتناب ناپذیر است

به گزارش خبرگزاری روسیه، آقای پوتین امروز در گفتگو با مسئولان حزب روسیه متحد، به کاهش آرای این حزب اذعان کرد، اما گفت که این موضوع برای حزب حاکم اجتناب ناپذیر است.

ولادیمیر پوتین که قبل از نخست وزیری دو دوره نیز ریاست جمهور روسیه بود، همچنین اتهام‌هایی به ویژه در مورد فساد حزب روسیه متحد را رد کرده است.

این اتهام‌ها از سوی آقای ناوالنی و دیگران مطرح شده است و آقای پوتین قول داد که با این اظهارات مقابله کند.

وی افزود: "این اتهامی نیست که فقط علیه یک حزب سیاسی مشخص مطرح می‌شود، بلکه اتهامی است که به مقام‌های جاری کشور نسبت داده می‌شود".

فساد یکی از اتهامات اصلی است که توسط آقای ناوالنی، یکی از بانفوذترین وبلاگ نویس‌های آن کشور، علیه حزب روسیه متحد مطرح می‌شود.

اعزام سربازان

از زمان دستگیری ناوالنی تاکنون، اطلاعات کمی در باره او به گوش رسیده است، هرچند که امروز آقای ناوالنی به دادگستری مسکو برده شد.

در عین حال ایلیا یاشین، یکی دیگر از مخالفان دولت از گروه همبستگی، به دلیل نافرمانی از دستورات پلیس در راهپیمایی روز گذشته به پانزده روز زندان محکوم شد.

یک راهپیمایی اعتراض آمیز دیگر علیه حزب روسیه متحد برای عصر امروز (سه شنبه) اعلام شده بود. بر روی یک صفحه اینترنتی به نام ووکونتاکت، سایت شبکه اجتماعی روسیه، ضمن فراخوانی این راهپیمایی نوشته شد "کار را برای مقامات دزد سخت کنیم".

در شبکه اجتماعی توئیتر، رسانه‌ای که اغلب توسط معترضان استفاده می‌شود نیز درخواست‌های مشابهی منتشر شده است.

یکی از کاربران توئیتر نوشته است که "همه مردم نجیب، روسیه بدون پوتین را امشب از بابا نوئل درخواست می‌کنند".

اولگ یلینکف، سخنگوی وزارت کشور روسیه به خبرگزاری فرانسه گفته است که "پلیس مسکو خواهان اعزام سربازان زیادی به این شهر شده است".

وی افزود که تا زمان شمارش کامل آرای انتخاباتی، نیروهای امنیتی به حالت آماده‌باش کامل باقی خواهند ماند.

به گفته آقای یلینکف، حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر از سربازان وزارت کشور، از نظم و مقررات در سراسر روسیه، محافظت خواهند کرد.

یک سخنگوی پلیس مسکو نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است که فقط امروز حدود ۴۰ هزار نفر از افراد پلیس و سربازان وزارت کشور برای برقراری نظم و مقرارت به مسکو اعزام شده‌اند.

مطالب مرتبط