انتقاد تند اوباما از طرح های اقتصادی جمهوری خواهان

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا حق نشر عکس AFP

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با انتقاد تند از طرح های اقتصادی کاندیداهای احتمالی حزب جمهوری خواه در این کشور، گفت که هیچکدام از ایده های اقتصادی جمهوری خواهان را "قبول ندارد".

آقای اوباما که روز سه شنبه (ششم دسامبر - ۱۵ آذر) در ایالت کانزاس سخن می گفت با اشاره به سخنان یکصد سال پیش تئودر روزولت، رئیس جمهور وقت آمریکا در آن سالها، گفت که "اکنون لحظه مرگ و زندگی برای قشر متوسط آمریکاست."

وی سیاست های پیشنهادی جمهوری خواهان برای مقابله با رکود اقتصادی را چنین توصیف کرد: "فلسفه آنها ساده است؛ آنها می گویند در هنگامه‌ای که همه دست به گریبان مصائب هستند، بهتر است که ما برویم کناری و هیچ نکنیم و بگذاریم هر کس به آیین خودش عمل کند. من اینجا می گویم که این غلط است."

آقای اوباما که در جریان کارزارهای پیش انتخاباتی جمهوری خواهان، به شدت به خاطر "ضعف عملکرد اقتصادی" دولتش مورد انتقاد قرار گرفته، در بخشی دیگر از سخنان امروز خود گفت که اکثر جمهوری خواهان در واشنگتن، از طرح تقاضای مشارکت بیشتر متمولان در حل بحران اقتصادی سرباز زدند و تحت هیچ شرایطی حاضر نشدند که از پولدارها بخواهند که میزان پرداخت مالیات خود را به میزانی مشابه در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون برسانند.

میزان بیکاری در آمریکا طی ده سال گذشته (۲۰۱۱- ۲۰۰۱) حدود دو برابر شده است و در حالی که نرخ بیکاری در این کشور در تابستان سال ۲۰۰۱ رقمی حدود ۴.۹ درصد بود در تابستان امسال به بیش از ۹ درصد رسید.

همچنین میزان کسری بودجه دولت آمریکا اکنون به رقمی بیش از ۱۵ تریلیون دلار رسیده که برابر است با یک پنجم درآمد سالانه کل ممالک جهان.

بسیاری از منتقدان آقای اوباما، سیاست های دولت او در مقابله با رکود جهانی اقتصاد را علت بحران امروز می دانند اما حامیان رئیس جمهوری آمریکا، ورود این کشور به جنگ های افغانستان و عراق را در کنار سیاست های مالی کاخ سفید در دوره ریاست جمهوری جرج دبیلو بوش را زمینه ساز رکود اقتصادی آمریکا ارزیابی می کنند.

مطالب مرتبط