معترضان به نتیجه انتخابات پارلمانی روسیه: تظاهرات ادامه خواهد یافت

ماموران پلیس ضد شورش حق نشر عکس Reuters
Image caption ماموران پلیس ضد شورش صدها تن از تظاهرکنندگان معترض را بازداشت کرده اند

معترضان به نتیجه انتخابات پارلمانی روسیه گفته اند که به تظاهرات اعتراضی خود ادامه خواهند داد.

روز چهارشنبه، ۱۶ آذر (۷ دسامبر)، رسانه ها و وبسایت های متعلق به برخی احزاب و گروه های مخالف دولت روسیه اعلام کردند که در نظر دارند در اعتراض به اعلام پیروزی حزب حاکم روسیه متحد در انتخابات پارلمانی این هفته آن کشور، بار دیگر تظاهراتی را در نقاط مختلف این کشور برگزار کنند.

به گزارش این منابع، تظاهرات اصلی روز شنبه این هفته در محلی نزدیک کاخ کرملین برگزار خواهد شد اما تا روز شنبه، تجمع های اعتراضی پراکنده ادامه خواهد یافت.

تصمیم این گروه ها به برگزاری تظاهرات اعتراضی در حالی اتخاذ شده است که شامگاه گذشته، پلیس در مسکو چند صد تن از تظاهرکنندگان مخالف دولت را بازداشت کرد.

تظاهرات اعتراضی در مرکز مسکو، پایتخت روسیه، از روز دوشنبه و پس از اعلام نتیجه انتخابات دومای دولتی - مجلس سفلی پارلمان روسیه - در روز یکشنبه آغاز شده است.

براساس نتایج اعلام شده، اگرچه حزب حاکم روسیه متحد حدود یک سوم از اکثریت خود در دومای دولتی را از دست داده، اما همچنان اکثریت کرسی های این مجلس را در اختیار دارد.

حزب روسیه متحد از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری سابق و نخست وزیر کنونی، حمایت می کند و رهبری آن در دست دمیتری مدودف، رئیس جمهوری کنونی است.

آقای پوتین، که پس از دو دوره ریاست جمهوری، سمت نخست وزیری را بر عهده داشت، بار دیگر نامزد حزب روسیه متحد در انتخابات ریاست جمهوری است که قرار است سه ماه دیگر برگزار شود.

حق نشر عکس AP
Image caption مسکو و تعدادی دیگر از شهرهای روسیه شاهد تجمع مخالفان و طرفداران دولت بوده است

معترضان به نتیجه انتخابات پارلمانی اخیر تشکیلات نظارتی دولت و حزب حاکم را به نقض مقررات در جریان مبارزات انتخاباتی و دخالت و تقلب در انتخابات متهم کرده و گفته اند که بدون این تمهیدات حزب روسیه متحد اکثریت خود را در پارلمان از دست می داد.

مقامات دولتی این اتهام را رد کرده اند و آقای پوتین کاهش محبوبیت حزب حاکم را نیز واقعه ای طبیعی در نظام دموکراتیک خوانده است.

در همانحال، ناظران بین المللی انتخابات روسیه نیز از نحوه برگزاری این انتخابات انتقاد کرده و آن را با معیارهای رایج منطبق ندانسته اند.

از جمله ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا، که معمولا برای نظارت بر انتخابات در کشورهای مختلف حضور می یابند، گفته اند که تشکیلات انتخاباتی از حزب حاکم حمایت یکجانبه به عمل می آورد و مقررات انتخاباتی نیز در موارد متعدد نقض شده است.

هشدار مقامات امنیتی

روز گذشته، مقامات پلیس روسیه هشدار دادند که برگزاری تظاهرات بدون مجوز باعث اخلال در نظم می شود و اجازه تکرار چنین تظاهراتی را نخواهند داد.

در همانحال، گزارش خبرگزاری ها حاکی از آن است که هنگام برگزاری تظاهرات مخالف دولت، گروهی از طرفداران حزب حاکم به خصوص جوانان حزبی نیز در محل حضور می یابند و به تظاهرات می پردازند.

روز گذشته، مقمات دولتی چند صد تن از جوانان طرفدار حزب حاکم را به میدانی در مسکو که قرار بود تظاهرات مخالفان در آن برگزار شود اعزام کردند و در حالیکه این افراد مرکز این میدان را در اشغال داشتند، ماموران پلیس مانع از ورود مخالفان به این محل شدند.

حق نشر عکس RIA Novosti
Image caption نتیجه انتخابات پارلمانی به نشانه ای از کاهش محبوبیت و اعتبار پوتین در داخل و خارج تعبیر شده است

همچنین، تظاهرات مخالفان دولت در شهر سن پیترزبورگ با تهاجم ماموران پلیس مواجه شد که حدود دویست تن از تظاهرکنندگان را بازداشت کردند و با خود بردند.

اگرچه به نظر می رسد که وسعت تظاهرات در روز دوشنبه مقامات دولتی را غافلگیر کرد، اما روز گذشته ماموران پلیس ضد شورش با آمادگی بیشتر برای مقابله با معترضان در محل های اعلام شده حضور داشتند.

کاهش محبوبیت حزب روسیه متحد، اتهام تقلب در انتخابات و برخورد نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان در حالی برگزار می شود که به گفته ناظران، آقای پوتین انتظار دارد با حمایت گسترده مردم به ریاست جمهوری بازگردد.

در مقابل، به نظر می رسد که معترضان و مخالفان بیش از تشکیلات حزبی، آقای پوتین را مسئول شرایط کنونی می دانند و در تظاهرات روزهای اخیر، اکثر شعارها حاوی انتقاد شدید از او بوده است.

طی یک دهه گذشته، دستگاه تبلیغات دولت روسیه ولادیمیر پوتین را رهبری قاطع و مورد اعتماد اکثریت قاطع مردم روسیه و عامل تثبیت قدرت این کشور در سطح جهانی معرفی کرده است.

به گفته طرفداران آقای پوتین، مردم روسیه خواستار حکومت توسط رهبران قدرتمند و مقتدری هستند که بتوانند موقعیت این کشور در صحنه سیاست بین المللی را تحکیم بخشند در حالیکه نتیجه انتخابات اخیر ظاهرا نشان می دهد که بسیاری از رای دهندگان سیاست های دولت را مورد تایید قرار نمی دهند.

اگرچه بعید به نظر می رسد که تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، مخالفان بتوانند شخصیتی را برای مقابله موثر با ولادیمیر پوتین به صحنه بیاورند، اما نتیجه انتخابات اخیر و تردیدهایی که در مورد سلامت آن وجود دارد می تواند موقعیت تشکیلات به رهبری آقای پوتین را در داخل تضعیف کند و به اعتبار جهانی روسیه آسیب رساند.

مطالب مرتبط