چین صادرات به کشورهای در حال توسعه را افزایش می دهد

حق نشر عکس getty ima
Image caption صاردات چین به آمریکا و کشورهای اروپایی چهل درصد از کل صادرات این کشور را شامل می شود

چین گفته است برای جبران کاهش رشد صادرات خود به دلیل رکود اقتصادی در اروپا و آمریکا، در سال آینده برای افزایش صادرات به بازارهای درحال توسعه در آسیا و آمریکای لاتین تلاش خواهد کرد.

وزارت بازرگانی چین در گزارشی گفته است که رشد صادرات این کشور کاهش یافته و پیش بینی نمی شود که این وضعیت در سال آینده بهبود یابد.

به گفته این وزارتخانه، آمار موجود حاکی از کاهش شدید صادرات چین در ماه گذشته میلادی است.

صادرات به آمریکا و اروپا حدود ۴۰ درصد کل صادرات چین را تشکیل می دهد و مقامات چینی انتظار ندارند این مقدار در سال آینده رسد قابل توجهی داشته باشد.

گزارش ها حاکی از آن است که صادرات چین به کشورهای اروپایی در ماه اکتبرسال جاری در مقایسه با سال گذشته ۹ درصد و به آمریکا ۵ درصد کاهش داشته است.

از چین به عنوان بزرگترین صادرکننده در جهان نام برده می شود و هشتاد میلیون نفر در این کشور از راه فروش محصولات به سایر کشورها امرار معاش می کنند.

وزارت بازرگانی چین همچنین اعلام کرده به منظور کمک به اقتصاد کشورهای غربی و برای متعادل کردن مازاد تجاری خود قصد دارد واردات از کشورهای غربی را افزایش دهد.

با اینهمه، کل صادرات چین حدود ۱۵.۹ درصد افزایش یافته که بخشی از آن به دلیل افزایش قابل توجه تقاضا برای صادرات این کشور در بازارهای آمریکای لاتین است.

گفته می شود طرح چین برای افزایش صادرات به بازارهای کشورهای اروپایی احتمالا با مشکلاتی روبرو خواهد شد.

چین یکی از شرکای تجاری عمده جمهوری اسلامی نیز محسوب می شود و صادرات آن کشور به ایران طی سال های اخیر از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است.

مطالب مرتبط