رئیس جمهوری سابق اسرائیل زندانی شد

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کاتساو که زاده یزد درایران است، در کودکی همراه والدینش به اسرائیل مهاجرت کرد

موشه کاتساو، رئیس جمهوری سابق اسرائیل که به مزاحمت و تجاوز جنسی متهم شده بود، دوره محکومیت ۷ ساله اش را آغاز کرده است.

آقای کاتساو، به هنگام ترک خانه اش برای گذراندن دوران محکومیتش در زندانی در مرکز اسرائیل با حضور در جمع خبرنگاران و حامیانش بار دیگر بر بی‌گناهی خود تاکید کرد.

حکم محکومیت آقای کاتساو یک سال پیش صادر شد، اما از یکسال پیش او در انتظار تعیین حکم دادگاه تجدید نظر بود.

موشه کاتساو، بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷ میلادی رئیس جمهوراسرائیل بود . او در ارتباط با اتهامات مزاحمت و تجاوز جنسی، تلاش برای جلوگیری از اجرای عدالت و اتهامات دیگر مجرم شناخته و به هفت سال زندان محکوم شد.

آقای کاتساو که پس از سال ها خدمت در تعدادی از کابینه های اسرائیل سرانجام به سمت تشریفاتی ریاست جمهوری اسرائیل رسیده بود، درسال ۲۰۰۶ از سوی تعدادی از کارمندان زن سابق خود به مزاحمت و تجاوز جنسی متهم شد و این اتهامات سرانجام به محاکمه و محکومیت او منجر شد.

مقامات زندان گفته اند برای این که اطمینان داشته باشند که آقای کاتساو دست به خودکشی نخواهد زد، نگهبانی مخصوص برای او خواهند گذاشت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سخنگوی زندان گفته است پس از گذراندن یک چهارم از دوره محکومیتش،آقای کاتساو این امکان را خواهد داشت که از زندان آزاد شود . گفته شده پس از این مدت آقای کاتساو حتی می تواند درخواست کند که دوره محکومیتش کاهش یابد.

اما سخنگوی زندان می افزاید تمامی این ها در صورتی میسر است که آقای کاتساو به جرم خود اعتراف کرده و اظهار ندامت کند، چیزی که تاکنون او از آن خودداری کرده است.

آقای کاتساو، که زاده یزد در ایران است و در کودکی همراه با والدینش به اسرائیل مهاجرت کرد، در ژوئیه سال ۲۰۰۷ از سمت خود استعفا داد و در سال گذشته، دادگاه او را در ارتباط با پرونده اتهامی مجرم شناخت و ماه گذشته نیز دادگاه استیناف این رای را ابرام کرد.

مطالب مرتبط