مردم بریتانیا در مقابل فقیرها و بیکاران 'کم تحمل‌تر' شده‌اند

حق نشر عکس PA
Image caption این تحقیق نشان می‌دهد که مردم کمتر دولت را مسئول فقر می‌دانند

تحقیق جدیدی که در بریتانیا انجام گرفته، نشان می‌دهد که مردم این کشور کمتر از هر زمان دیگری راغب به پرداخت مالیات‌های بیشتر به منظور حمایت از خدمات درمانی، مدارس و یا محیط زیست هستند.

مرکز ملی تحقیقات اجتماعی، در تحقیق اخیر خود همچنین متوجه شد که در مقایسه با گذشته، تعداد بیشتری از مردم معتقدند که فقر ناشی از "تنبلی" است.

مارک ایستون، سردبیر امور داخلی بریتانیا در بخش جهانی بی‌بی‌سی معتقد است که نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد که روند جدیدی در حال شکل‌‌گیری است که حکایت از "تاکید بیشتر بر مسئولیت فردی" دارد.

او می‌گوید که بریتانیایی‌ها بیشتر از گذشته مایل به قضاوت در مورد وضعیت دیگران هستند.

مارک ایستون به شبکه ۴ رادیو بی‌بی‌سی گفت: "آن دسته از مردم که معتقدند برای بهبود خدمات درمانی، آموزش و پرورش و یا تامین اجتماعی باید میزان مالیات‌ها بالا برود، در انگلستان فقط ۳۰ در صد و در اسکاتلند ۴۰ در صد است. ده سال پیش این رقم هم در اسکاتلند و هم در انگلستان ۶۰ در صد بود."

نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد که ۵۴ در صد مردم بر این باورند که میزان کمک هزینه‌های دولت به مردم بیش از اندازه بالاست و همین موضوع موجب می‌شود که مردم رغبتی برای پیدا کردن کار نشان ندهند. این رقم در سال ۱۹۸۳، که این تحقیق برای اولین بار انجام گرفت، ۳۵ در صد افزایش یافته است.

از میان ۳ هزار و ۲۹۷ نفری که در این تحقیق با آن‌ها مصاحبه شده است، ۶۳ در صد معتقدند والدینی که "نمی خواهند کار کنند" مسئول زندگی فرزندانشان در فقر هستند.

پنی یانگ، مدیر مرکز ملی تحقیقات اجتماعی، می‌گوید: "در حالی که ما در دورانی از ریاضت اقتصادی و ناآرامی‌های اجتماعی به سر می‌بریم، سئوال اصلی که از درون تحقیق امسال بیرون می‌آید، این است که آیا ما می‌خواهیم با کمک یکدیگر این مشکلات را حل کنیم یا این که هر کس به فکر خودش است؟"

"هر چند که ممکن است تاکید بر 'اتکا به خود'، برای رسیدن به ایده یک جامعه مسئول‌تر، به دولت بریتانیا کمک کند، اما این امکان هم وجود دارد که تاکید بر تک نفره عمل کردن، در مقابل مسئولیت دسته جمعی جامعه، چالش های بزرگتری برای دولت به وجود دارد."

۷۵ در صد از کسانی که در این تحقیق شرکت کرده‌اند، معتقدند که فاصله میان افراد ثروتمند و فقیر بسیار زیاد است، اما فقط ۳۵ در صد فکر می‌کنند که دولت باید برای کاهش این اختلاف درآمد، دست به اقدامات بیشتری بزند.

این تحقیق نشاندهنده تضادهایی هم در جامعه هست. در حالی که اکثر مردم قبول دارند که کمبود مسکن مشکلی است که سراسر بریتانیا با آن روبروست، ۴۵ در صد از آن‌ها مخالف ساختن خانه‌های جدید در نزدیکی منزل خودشان هستند - این رقم در مورد کسانی که در حومه لندن زندگی می‌کنند به ۵۸ در صد می‌رسد.

مارک ایستون، سردبیر امور داخلی بریتانیا در بخش جهانی بی‌بی‌سی می‌گوید: "مردم بریتانیا بیشتر از سایر کشورهای اروپایی تمایل به قضاوت در مورد نحوه زندگی دیگران دارند."

آقای ایستون اضافه می‌کند که: "شما انتظار دارید که در دوران سخت اقتصادی مردم بیشتر نسبت به کسانی که از نظر مالی مشکل دارند، احساس همدردی کنند، اما تحقیق امسال نشان می‌دهد که ۲۶ در صد مردم احساس می‌کنند که فقر، ناشی از 'تنبلی' یا 'بی ارادگی' است. در اواسط سال‌های ۱۹۹۰ این رقم ۱۵ در صد بود."

این تحقیق همچنین نشان می‌دهد که مناظره های تلویزیونی و استفاده از شبکه‌های اجتماعی در دوران مبارزات انتخاباتی سال گذشته در بریتانیا، تاثیری روی مردم نگذاشته بود.

از میان کسانی که در این تحقیق با آن‌ها مصاحبه شده، فقط ۴۷ در صد از افراد بین ۱۸ تا ۳۴ سال‌ در انتخابات پارسال شرکت کردند، که نسبت به آمار مربوط به سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۵ میلادی تغییری نکرده است.

مطالب مرتبط