کشف 'زندان مخفی سیا' در رومانی

حق نشر عکس AFP
Image caption آمریکا متهم است که مظنونان تروریسم را در زندانهایی در خارج از خاک خود نگهداری می کند

تحقیق رسانه ها حاکیست که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، زندانی مخفی در بخارست، پایتخت رومانی در اختیار دارد که در آنجا افراد مظنون به فعالیتهای تروریستی بازجویی می شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ماموران سابق سیا این ساختمان را شناسایی کرده و گفته اند که مظنونان بازداشتی در آنجا زندانی می شدند و تحت شکنجه قرار می گرفتند.

ساختمان مذکور به یک سازمان رومانیایی به عنوان اورنیس تعلق دارد که اطلاعات طبقه بندی شده ناتو و اتحادیه اروپا را بایگانی می کند.

تحقیق روزنامه "سوددویچه زایتونگ" و شبکه تلویزیونی "آ ار د" (ARD) آلمان حاکیست که یکی از مظنونان زندانی در این بازداشتگاه مخفی، خالد شیخ محمد بوده است، فردی که به سازماندهی حملات یازده سپتامبر اذعان کرده است.

خالد شیخ محمد در ماه مارس سال ۲۰۰۳ در پاکستان دستگیر شد.

او که از سال ۲۰۰۶ به بازداشتگاه گوانتانامو منتقل شده، در حال حاضر در انتظار محاکمه به سر می برد.

ساختمانی که خبرنگاران آلمانی می گویند زندان مخفی سیا بوده، متعلق به سازمان بایگانی کننده اطلاعات محرمانه دولتی، اورنیس، است که در خیابان مورس در شهر بخارست واقع است.

سازمان اورنیس هرگونه استفاده سیا از ساختمانهای متعلق به خود را تکذیب کرده است.

از زبان یکی از ماموران سابق سیا که می گوید مرتبا به این ساختمان مراجعه می کرده، نقل شده است: "آنجا محرمانه بود و این طوری نبود که مثلا مقامهای رومانیایی به استقبال من بیایند."

ادعاهای مربوط به وجود شبکه ای از بازداشتگاه های مخفی سیا در شماری از کشورها از جمله رومانی نخستین بار در سال ۲۰۰۵ مطرح شد، اما واشنگتن این ادعاها را تکذیب کرد.

در سال ۲۰۰۷ یک تحقیق شورای اروپا رومانی را متهم کرد که زندانی مخفی را در خود جا داده است. اتهامی که مقامات رومانی آنرا تکذیب کردند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا هم این گزارش را "جهت دار و مغشوش" توصیف کرد و گفت که فعالیتهای این سازمان قانونی بوده است.

در سال ۲۰۰۶ جورج بوش، رییس جمهوری وقت آمریکا، اذعان کرد که شماری از افراد مظنون به فعالیتهای تروریستی در زندانهایی که سیا در خارج از این کشور اداره می کند، زندانی هستند، اما در مورد مکان این زندانها توضیحی نداد.

در سال ۲۰۱۰ در یک تحقیق بی بی سی ادعا شد که سیا از یک زندان مخفی در لهستان استفاده می کرده و در همانجا خالد شیخ محمد را با استفاده از القای حس خفگی زیر جریان آب تحت بازجویی قرار داده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس که در انجام این تحقیق با "سوددویچه زایتونگ" و شبکه تلویزیونی "آ ار د" همکاری داشته ادعا می کند که بازداشتگاه مخفی در رومانی در سال ۲۰۰۳ و بعد از تصمیم سیا به تعطیلی بازداشتگاه مخفی اش در لهستان راه اندازی شده است.

این خبرگزاری در تحقیقش مطالبی را از شماری از مقامهای سابق آمریکا که خواسته اند نامشان فاش نشود، نقل کرده است.

آنها گفتند که زیر زمین ساختمان "بازداشتگاه مخفی" در رومانی از شش سلول پیش ساخته تشکیل شده بود که در هر کدام یک ساعت، نصب و جهت قبله هم با پیکانی مشخص شده بود.

آنها گفته اند که روش القای خفگی برای بازجویی در رومانی مورد استفاده قرار نمی گرفته است.

مطالب مرتبط