پوتین آمریکا را به تحریک اعتراضات انتخاباتی در روسیه متهم کرد

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه حق نشر عکس AP
Image caption ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه رسما به عنوان کاندیدا برای انتخابات ریاست جمهوری آتی روسیه ثبت نام کرد

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، آمریکا را متهم کرده است که عامل بروز نا آرامی ها و اعتراضات پس از انتخابات پارلمانی اخیر در آن کشور بوده است.

آقای پوتین گفت هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا با جو سازی به بعضی از فعالان مخالف خط داده است و بعد هم آنها فعالیت خود را آغاز کرده اند.

نخست وزیر روسیه افزود که هیلاری کلینتون با انتقاد از انتخابات اخیر در روسیه، مخالفانِ کرملین را به اعتراض تشویق کرده است.

خانم کلینتون تاکید کرده است که نگرانی هایش در مورد انتخابات روسیه بر پایه دلایلی اساسی استوار است.

آقای پوتین معترضان را متهم کرد که "مطابق با سناریویی معلوم و شناخته شده و در چارچوب منافع سیاسی مزدورانه خود" عمل کرده اند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، ولادیمیر پوتین همچنین هشدار داد که با کسانی که برای اعمال نفوذ در صحنه سیاسی روسیه خود را در خدمت دولت های خارجی قرار می دهند، برخورد خواهد شد.

آقای پوتین در سخنانی که از تلویزیون دولتی روسیه پخش شد گفت : "این غیر قابل قبول است که پول منابع خارجی به داخل روند انتخابات تزریق شود".

او افزود : "ما باید به فکر راه هایی برای دفاع از حق حاکمیت خود و جلوگیری از مداخله خارجی باشیم".

نخست وزیر روسیه در ادامه گفت که اکثر مردم کشورش نمی خواهند روسیه به تغییر و تحولاتی مشابه آنچه در در سال های اخیر در اوکراین و قرقیزستان رخ داد دچار شود.

راهپیمایی های بیشتر

اظهارات ولادیمیر پوتین یک روز پس از آن مطرح می شود که او رسما به عنوان کاندیدا برای انتخابات ریاست جمهوری آتی روسیه که قرار است ماه مارس آینده برگزار شود، ثبت نام کرد.

آقای پوتین از زمان پایان دومین دوره ریاست جمهوری اش در سال ۲۰۰۸ تا کنون متصدی مقام نخست وزیری بوده است.

از روز یکشنبه که انتخابات سراسری روسیه برای تعیین نمایندگان مجلس دومای این کشور برگزار شد، راهپیمایی هایی اعتراضی برگزار شده و صدها تظاهر کننده توسط مقامات دستگیر شده اند.

در همین حال فعالان مخالف دولت برای برگزاری راهپیمایی هایی در روزهای آخر هفته جاری برنامه ریزی کرده اند.

آقای پوتین اشاره کرده که معترضان حق دارند ابراز عقیده کنند، اما در عین حال هشدار داده که "اگر کسی قانون را زیر پا بگذارد آنوقت مقامات ناچار خواهند بود که برای تضمین اجرای قانون وارد عمل شوند".

حزب حاکم روسیه متحد در انتخابات پارلمانی اخیر روسیه حدود دو سوم کرسی های پارلمانی خود را از دست داد اما همچنان اکثر کرسی ها را در اختیار دارد.

این درحالی است که احزاب مخالف گفته اند بدون تخلف و تقلب گسترده انتخاباتی، این حزب در انتخابات هرگز پیروز نمی شد.

مطالب مرتبط