حمله به خط لوله نفتی نزدیک شهر حمص در سوریه

ستون دود در نزدیکی شهر حمص حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خط لوله نفتی که در نزدیکی شهر حمص منفجر شده نفت پالایشگاه این شهر و انرژی مورد نیاز این منطقه را تامین می کرد

فعالان مخالف دولت سوریه و خبرگزاری دولتی این کشور از حمله به یک خط لوله اصلی که نفت مورد نیاز پالایشگاهی در شهر حمص را تامین می کند، خبر داده اند.

این حمله کشته یا مجروحی بر جای نگذاشت اما به دنبال وقوع آن ستونی از دود سیاه به هوا برخاست.

هنوز مشخص نیست که چه کسی مسئول این حمله بوده است.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه که مقر آن در بریتانیاست، می گوید خط لوله مذکور با بمب مورد حمله قرار گرفته است در حالی که سانا، خبرگزاری دولتی سوریه گزارش داده که این خرابکاری توسط "یک گروه تروریستی مسلح" صورت گرفته است.

به گزارش سانا، حمله به این خط لوله در تل الشور واقع در نزدیکی حمص رخ داده است.

این منطقه که شاهد نا آرامی و اعتراضات شدید به حکومت بشار اسد بوده، برای تامین انرژی مورد نیاز خود به این خط لوله وابسته است و کمیته های هماهنگی محلی که اعتراضات علیه حکومت بشار اسد را سازمان دهی می کنند، دولت او را متهم کرده اند که عمدا این خط لوله را نابود کرده است.

اکنون بیش از دو ماه است که استان حمص (که مرکز آن شهری به همین نام است) به میدان تاخت و تاز نیروهای امنیتی و شبه نظامیان وفادار به دولت در آمده است.

بر اساس تخمین سازمان ملل متحد از میانه ماه مارس تا کنون، بیش از ۴۰۰۰ نفر در جریان سرکوب اعتراضات ضد دولتی در سوریه کشته شده اند.

دولت سوریه "گروه های مسلح تروریستی" و مداخله خارجی را مسئول نا آرامی ها در آن کشور می داند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از فعالان مخالف دولت گزارش داده که روز پنجشنبه در جریان چندین یورش توسط نیروهای امنیتی در شهر حمص هفت غیر نظامی کشته شدند.

بنابر گزارش ها خطوط لوله نفت در سوریه اخیرا دو بار دیگر هم مورد حمله قرار گرفته بودند.

به گفته فعالان مخالف دولت یک حمله در ۱۳ ژوییه در شرق استان دیر الزور رخ داده و حمله دیگر هم به گزارش سانا در ۲۹ ژوییه در نزدیکی شهر حمص به وقوع پیوست.

مطالب مرتبط