'بیش از ده نفر در اعتراض‌های سوریه کشته شدند'

حمص حق نشر عکس Reuters
Image caption اعتراض‌ها در سوریه معمولا بعد از برگزاری نماز جمعه شکل می‌گیرد

به گفته مخالفان حکومت سوریه دست کم ۱۰ نفر در دور تازه اعتراض‌های ضد دولتی در نقاط مختلف این کشور کشته شده‌اند.

بنا بر اعلام "گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه" مستقر در بریتانیا، شش نفر از این افراد در شهر حمص، مرکز اصلی ناآرامی ها در سوریه کشته شدند و دو نفر نیز در شهر درعا جان خود را از دست دادند.

در همین حال "کمیته‌های هماهنگی منطقه‌ای" سوریه وابسته به مخالفان، شمار کشته‌شدگان اعتراض‌های تازه را ۱۴ نفر اعلام کرده است.

بر اساس برآورد سازمان ملل متحد از زمان آغاز اعتراض‌ها علیه حکومت بشار اسد در حدود هشت ماه پیش تا کنون بیش از ۴۰۰۰ نفر کشته شده‌اند.

گزارش‌هایی از تظاهرات هوادران دولت سوریه نیز در چند شهر این کشور از جمله دمشق، پایتخت، منتشر شده است.

اعتراض‌ها در سوریه به طور معمول بعد از برگزاری نماز جمعه شکل می‌گیرد.

گفته می‌شود دو پسر ۱۰ و ۱۲ ساله در میان کشته‌شدگان شهر حمص هستند.

مخالفان در شهر درعا می‌گویند خطوط تلفن و اینترنت قطع شده است.

دولت سوریه پوشش اخبار اعتراض‌ها را برای رسانه‌های خارجی ممنوع کرده است. به همین دلیل تایید اخبار ناآرامی‌ها به صورت مستقل امکان‌پذیر نیست.

اعتراض‌های روز جمعه یک روز بعد از انفجار در خطوط اصلی انتقال گاز به شهر حمص صورت گرفت.

مخالفان حکومت سوریه، دولت بشار اسد، رئیس جمهور این کشور را متهم به خراب‌کاری عمدی در خطوط لوله گاز متهم کرده‌اند، اما رسانه‌های دولتی سوریه این انفجار را به "گروه‌های مسلح تروریستی" نسبت داده‌اند.

بشار اسد در گفت‌وگویی کم‌سابقه از زمان اوج‌گیری اعتراض‌ها، به شبکه ای‌بی‌سی آمریکا گفت که او هرگز دستور سرکوب خشونت‌آمیز معترضان را صادر نکرده است.

با وجود این، فشارهای بین المللی بر او برای پایان دادن به خشونت ها در سوریه بالا گرفته و دولت ترکیه، اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا تحریم هایی علیه سوریه وضع کرده‌اند.

مطالب مرتبط