تظاهرات دهها هزار نفری در روسیه در اعتراض به 'تقلب' در انتخابات

تظاهرات در روسیه حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان در میان تدابیر شدید امنیتی دست به تظاهرات زدند

دهها هزار نفر در روسیه در بزرگترین تظاهرات سیاسی در طول یک دهه اخیر شرکت کرده و خواهان برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی شدند.

معترضان در میان تدابیر شدید امنیتی و در حالی که پرچم و پلاکارد در دست داشتند، در میدانی در جنوب کاخ کرملین جمع شده اند.

میخائیل کاسیانف، نخست وزیر سابق روسیه با حضور در میان معترضان گفت که مردم این کشور از این که همانند حیوان با آنها رفتار شود، ناخشنودند.

مقام های مسکو مجوز راهپیمایی سی هزار نفر را در میدان انقلاب صادر کرده اند و در دیگر شهرهای روسیه نیز اعتراضات کوچکتری برپا شده است.

دست کم ۵۰ هزار پلیس و نیروی ضد شورش در خیابان های مسکو مستقر شده اند.

در انتخابات هفته گذشته، حزب حاکم روسیه متحد به رهبری ولادیمیر پوتین، نخست وزیر، با اکثریت ناچیزی توانست پیروز شود.

در جریان اعتراضاتی که هفته گذشته در مخالفت با ولادیمیر پوتین صورت گرفت، صدها نفر دستگیر شدند. محل این اعتراض ها عمدتا مسکو و سن پترزبورگ بود.

مخالفان می گویند امیدوارند ۳۰ هزار نفر در تظاهرات امروز مسکو شرکت کنند و دانیل سانفورد، خبرنگار بی بی سی در این شهر می گوید اگر جمعیتی نزدیک به این رقم در مسکو تظاهرات کند، سلطه سیاسی دوازده ساله آقای پوتین به لرزه خواهد افتاد.

نتایج رسمی انتخابات پارلمان (دوما) روسیه حاکی از آن بود که حزب روسیه متحد، حزب حاکم، ۴۹ درصد آرا را به دست آورده و حزب کمونیست با ۱۹ درصد دوم شده است.

حزب حاکم روسیه متحد در این انتخابات حدود دو سوم کرسی های پارلمانی خود را از دست داد اما همچنان اکثر کرسی ها را در اختیار دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در جریان اعتراضاتی که هفته گذشته در مخالفت با ولادیمیر پوتین صورت گرفت، صدها نفر دستگیر شدند

یک شورای حقوق بشر که برای مشاوره دادن به دمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه، ایجاد شده، گفته است اگر اتهامات مربوط به انجام تقلب گسترده در انتخابات هفته گذشته ثابت شود، باید دوباره انتخابات برگزار کرد.

این شورا اختیار صدور دستور برگزاری مجدد انتخابات را ندارد، اما گفته است که گزارش های مبتنی بر تقلب در انتخابات نگران کننده است و کسانی که مرتکب چنین تقلبی شده اند باید مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند.

خبرنگار بی بی سی می گوید خیلی ها معتقدند که انتخابات هفته گذشته درست برگزار نشد و آقای پوتین برای پیروزی دست به تقلب زد. این مساله، با تصاویر تهیه شده با تلفن های موبایل و نیز یادداشت هایی که بر روی شبکه های اجتماعی در اینترنت قرار گرفت پررنگ شد.

ولادیمیر پوتین، آمریکا را متهم کرده که عامل بروز نا آرامی ها و اعتراضات پس از انتخابات پارلمانی اخیر در آن کشور بوده است.

آقای پوتین گفت هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا با جو سازی به بعضی از فعالان مخالف خط داده است.

نخست وزیر روسیه افزود که هیلاری کلینتون با انتقاد از انتخابات اخیر در روسیه، مخالفانِ کرملین را به اعتراض تشویق کرده است.

مطالب مرتبط