کشورهای جهان ملزم به کاهش گازهای گلخانه ای شدند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

هیات های شرکت کننده در کنفرانس آب و هوای سازمان ملل متحد که در دوربان افریقای جنوبی برگزار شد، سرانجام به توافقی در مورد کنترل گازهای گلخانه ای دست یافتند.

براساس توافق به دست آمده برای اولین بار تمامی کشورهای جهان که نقش عمده ای در آلوده کردن هوا دارند، ملزم شده اند برای کاهش گازهای گلخانه ای اقدام کنند.

توافق در مورد کنترل گازهای گلخانه ای در ساعات پایانی این کنفرانس که به مدت دوروز برگزار شد، صورت گرفت.

هیات های شرکت کننده از کشورهای مختلف سرانجام در مورد ایجاد پیمانی جدید به توافق رسیدند که براساس آن تمامی کشورها ملزم به محدود کردن انتشار گازهای گلخانه ای می شوند.

انتظار می رود این توافق تا سال ۲۰۲۰ میلادی به اجرا درآید.

نمایندگان کشورهای برزیل، افریقای جنوبی، هند و چین از برنامه زمانی تعیین شده انتقاد کرده و آن را دشوار توصیف کردند.

در همین حال، فعالان گروه "صلح سبز" ضمن انتقاد از توافق به دست آمده، آن را تنها توافقی داوطلبانه دانسته اند که یک دهه دیگر به اجرا گذاشته می شود.

کومی نایدو، مدیر اجرایی سازمان "صلح سبز" گفته است که این توافق باعث افزایش متوسط گرمای جهان به میزان دو درجه سانتیگراد خواهد شد و جهان را به سوی فاجعه پیش می برد.

واکنش‌ها به توافق‌نامه

کریستینا فیگیرز، مدیر اجرایی کنواسیون سازمان ملل در امور تغییرات اقلیمی

من به کشورهایی که به چنین توافقی دست یافتند، تبریک می گویم. آنها برای دستیابی به هدفی مشترک و راه حلی دراز مدت بعضی از اهداف خاص خود را کنار گذاشتند.

کانی هدگارد، کمیسر امور اقلیمی اتحادیه اروپا

فکر می کنم که ما استراتژی درستی اتخاذ کردیم و به اعتقاد من این توافق عملی است. نکته مهم آن است که تمامی اقتصادهای بزرگ جهان ، تمام کشورها در آینده باید از راهی قانونی ملزم به رعایت این توافق باشند. و این چیزی است که ما برای دستیابی به آن در این کنفرانس حضور یافتیم.

کریس هون، وزیر انرژی وتغییرات آب و هوای بریتانیا

دستیابی به این توافق، موفقیت بزرگی در عرصه دیپلماسی کشورهای اروپایی است. ما توانستیم تولید کننده های اصلی گازهای گلخانه ای نظیر آمریکا، هند، و چین را در مسیری قرار دهیم که می تواند آینده توافق جهانی به دست آمده را تضمین کند.

تاد استرن، نماینده آمریکا در امور تغییرات اقلیمی

در نهایت این نشست به خوبی پایان یافت. توافق دوربان، هماهنگ با پروتکل توکیو بود. ما به نوعی هماهنگی رسیدیم که از زمان شروع دولت باراک اوباما بر روی آن تاکید می کردیم. این توافق تمامی معیارهایی را که ما به دنبال آن هستیم را داراست.

مطالب مرتبط