درخت کریسمس عامل تنش دو کره

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کره شمالی قراردادن درخت کریسمس در مرز مشترک دو کشور را نوعی جنگ روانی دانسته است

کره شمالی به کره جنوبی درباره عواقب غیرقابل پیش بینی قرار دادن یک درخت کریسمس بسیار بزرگ در نزدیکی مرز دو کشور هشدار داده است.

یکی از سایت های کره شمالی گفته است روشن کردن این درخت باعث بروز نوعی جنگ روانی خواهد شد.

سال گذشته کره جنوبی برای اولین بار از سال ۲۰۰۳ میلادی و به دنبال تیرگی روابط دو کشور درخت کریسمس بسیار بلندی را در نزدیکی مرز دو کشور قرار داد.

این درخت کریسمس در اصل اسکلت ۳۰ متری فلزی بود که به شکل درخت طراحی و با هزاران لامپ روشن کوچک تزئین شده بود. کره جنوبی این درخت را در تپه ای در حدود ۳ کیلومتری از مرز مشترک با کره شمالی قرار داده بود.

سنت سالیانه سئول در مورد روشن کردن یک درخت کریسمس در سال ۲۰۰۳ و به دنبال توافقات بین دو کشورمتوقف شد.

اما هم اکنون خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل ازیکی از مقامات وزارت دفاع کره جنوبی گفته است که این کشور به گروههای مسیحی اجازه داده تا به مناسبت ایام کریسمس درختانی را در نقاط مختلف سئول قرار دهند.

قرار است این درخت ها در غرب، مرکز و شرق مرز مشترک دو کره قرار داده شوند. گفته شده که در طول ۱۵ روزی که این درختان روشن می شوند یعنی از تاریخ ۲۳ دسامبر، تدابیر امنیتی شدیدی درنواحی مرزی به مورد اجرا گذاشته می شود.

کره شمالی، مقامات سئول را متهم کرده که با قرار دادن این درختان قصد دارد تا پیام مسیحیان را به جامعه سکولار کره شمالی منتقل کنند.

مطالب مرتبط