گیلانی:راه انتقال تدارکات ناتو به افغانستان همچنان بسته خواهد ماند

حق نشر عکس AFP
Image caption از کامیون های پاکستانی برای انتقال تدارکات ناتو استفاده می شود

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان در جریان گفتگویی با بی بی سی گفته است که احتمالا کشورش مسیر کاروان های ناتو به افغانستان را که از طریق پاکستان می گذرد، برای چندین هفته دیگر مسدود نگه خواهد داشت.

پاکستان گفته است در اعتراض به حملات هوایی دو هفته پیش آمریکا ، راه انتقال تدارکات ناتو به افغانستان را بسته است.

در جریان حملات هوایی آمریکا به یک پست بازرسی ارتش درمناطق مرزی افغانستان دست کم ۲۶ سرباز کشته شدند.

ناتو پیشتر ضمن عذرخواهی از دولت پاکستان، این حمله هوایی را "حادثه تاسف بار و غیرعمدی" توصیف کرد و کاخ سفید کشته های این حادثه را یک حادثه اسف بار خواند.

آقای گیلانی، گمانه زنی ها در باره بسته شدن حریم هوایی پاکستان به روی آمریکا را تائید نکرد.

اما مقامات پاکستان تائید کردند که در پی خاتمه مهلت تعیین شده، نیروهای آمریکایی یک پایگاه هوایی این کشور را در منطقه بلوچستان پاکستان تخلیه کردند.

در همین رابطه یکی از مقامات امنیتی پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفت:" یک هواپیمای امریکایی امروز یکشنبه ( ۱۱ دسامبر) پایگاه هوایی شمسی در بلوچستان را به همراه ۳۲ نفر از آخرین پرسنل آمریکا ترک کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption نخست وزیر پاکستان خبر استعفای رئیس جمهوری را تکذیب کرد

ارتش پاکستان هم در بیانیه ای گفته است : " ارتش پاکستان این پایگاه را در کنترل خود دارد."

آقای گیلانی در جریان این گفتگو ضمن تاکید بر ایجاد اعتماد بین دو کشور پاکستان و آمریکا گفت:" شکاف محسوسی در روابط دو کشور وجود دارد و هنوز اعتمادی بین دو کشور وجود ندارد."

نخست وزیر پاکستان برضرورت بهبود در روابط دو کشور تاکید کرد.

زرداری 'استعفا نکرده است'

او همچنین شایعات مربوط به سکته رئیس جمهوری پاکستان، آصف‌علی زرداری و اینکه ارتش قصد دارد قدرت را در پاکستان به دست گیرد را رد کرد.

به گفته او، آقای زرداری در بیمارستانی در دوبی بستری است و حال عمومی او رو به بهبودی است. اما دو هفته زمان نیاز دارد تا دوباره به کشورش بازگردد.

نخست‌وزیر پاکستان همچنین خبرهای مربوط به استعفای رئیس‌جمهوری را تکذیب کرد: "چرا باید چنین کاری کند. تمام اعضای مجلس از او حمایت می‌کنند."

"کودتای بی‌سر و صدای نظامی" هم از نظر او مردود است.

مطالب مرتبط