هشدار نیک کلگ نسبت به احتمال انزوای بریتانیا در اتحادیه اروپا

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

نیک کلگ، معاون نخست وزیر بریتانیا و رهبر حزب لیبرال دموکرات این کشور می گوید تصمیم دیوید کامرون در وتوی اصلاح توافقنامه اتحادیه اروپا به ضرر بریتانیا بوده و ممکن است باعث "انزوا و به حاشیه رانده شدن" این کشور شود.

آقای کلگ "ناسازگاری" رهبران فرانسه و آلمان و همچنین فشار سیاستمداران محافظه کار بدبین نسبت به نزدیکی با اتحادیه اروپا را عواملی خواند که دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا را در "موقعیتی بسیار دشوار" قرار داده است.

معاون نخست وزیر بریتانیا در واکنش اولیه خود به تصمیم آقای کامرون گفته بود که اعضای لیبرال دموکرات و محافظه کار دولت ائتلافی بریتانیا در مورد استفاده از حق وتوی این کشور موضعی متحد دارند.

اما آقای کلگ در مصاحبه ای به بی بی سی گفت که او به نخست وزیر بریتانیا تصریح کرده بود که برای او "توجیه ناپذیر" است که از این اقدام استقبال کند.

منابع نزدیک به آقای کلگ به بی بی سی گفته اند هنگامی که او از نتیجه مذاکرات رهبران اروپایی در بروکسل مطلع شد، نمی توانست این موضوع را باور کند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در نشست سران اتحادیه اروپا با استفاده از حق وتوی خود مانع اصلاح معاهده لیسبون شد و در توجیه تصمیم خود استدلال کرد که اصلاحات پیشنهادی منافع بریتانیا را تامین نمی کند.

پیمان لیسبون سندی است که روابط اعضای اتحادیه اروپا با اتحادیه و وظایف و مسئولیت نهادهای مختلف آن را تعریف می کند و هدف از اصلاحات پیشنهادی، تقویت نظارت بر سیستم های مالی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و جلوگیری از تکرار بحرانی مشابه آنچه حوزه یورو با آن مواجه است، بود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیک کلگ گفت که اولین بار خبر وتوی بریتانیا را ۴ بامداد در یک تماس تلفنی از زبان خود نخست وزیر شنیده است

به دنبال وتوی بریتانیا، اکنون به نظر می رسد تمام ۲۶ عضو دیگر اتحادیه اروپا در مورد "پیمان" جدیدی که مقررات سختگیرانه مالی در آن در نظر گرفته شده، به توافق برسند.

'احساس سرخوردگی'

نیک کلگ به عنوان رهبر حزب لیبرال دموکرات بریتانیا در مقایسه با همکاران محافظه کار خود در دولت ائتلافی، گرایش بسیار بیشتری به نزدیکی با اروپا دارد.

آقای کلگ به بی بی سی گفت: "نتیجه نشست هفته پیش من را به شدت سرخورده کرده است، چون اکنون فکر می کنم خطر آن وجود دارد که بریتانیا در اتحادیه اروپا منزوی و به حاشیه رانده شود."

معاون نخست وزیر بریتانیا افزود: "من فکر نمی کنم که این اقدام برای شغلها در مراکز مالی لندن و یا جاهای دیگر خوب باشد یا اینکه به رشد (اقتصادی) کمکی کند یا برای خانواده ها در گوشه و کنار کشور مفید باشد."

او در ادامه تاکید کرد که "نهایت تلاش خود را خواهم کرد که این عقبگرد به یک شکاف دایمی تبدیل نشود."

نیک کلگ گفت که اولین بار خبر وتوی بریتانیا را ۴ بامداد در یک تماس تلفنی از زبان خود نخست وزیر شنیده است.

او در پاسخ به این سوال که واکنشش چه بوده است، گفت: "من گفتم این به ضرر بریتانیاست و تصریح کردم که برای من توجیه ناپذیر است از این اقدام استقبال کنم."

مطالب مرتبط