قدردانی اوباما از نیروهای مسلح در پایان جنگ عراق

باراک و میشل اوباما در فورت برگ حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای اوباما در پایگاه فورت برگ از نیروها قدردانی کرد

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در پایگاه نظامی فورت برگ در کارولینای شمالی به مناسبت پایان جنگ عراق، به نیروهای این کشور خوشامد گفته است.

او به سربازانی که در عراق خدمت کردند - چه آنهایی که جانشان را از دست داده اند و چه آنهایی که پس از یک دوره خدمت طولانی به کشورشان بازگشته اند ادای احترام کرد.

طی تقریبا نه سال جنگ در عراق بیش از ۲۰۰ نفر از سربازان از پایگاه فورت برگ (Fort Gragg) کشته شدند.

انتظار می رود که آخرین سربازان آمریکایی ظرف چند روز آینده عراق را ترک کنند.

آخرین نیروهای رزمی آمریکا در ماه اوت گذشته از آن کشور خارج شده بودند.

آقای اوباما گفت: "فردا پرچم نیروهای مسلح ایالات متحده، پرچمی که زیر آن جنگیدید، رسما در مراسمی در بغداد جمع خواهد شد. بعد سفر بازگشت به کشور از طریق اقیانوس شروع خواهد شد."

او افزود: "من به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح و به نمایندگی از ملتی سپاسگذار، مفتخرم که بالاخره می توانم این دو کلمه را بر زبان آورم، خوش آمدید."

آقای اوباما گفت که ارتش آمریکا درحال ترک عراق "با سری بلند" است و از خانواده های نظامیان به خاطر آنکه در فداکاری عزیزان خود شریک بوده اند تشکر کرد.

تقریبا یک و نیم میلیون آمریکایی - نظامی و غیرنظامی - در عراق خدمت کردند، ۳۰ هزار نفر آنها زخمی و تقریبا ۴۵۰۰ نفر کشته شدند.

این اولین بازدید باراک اوباما از فورت برگ بود و همسرش میشل او را همراهی می کرد. میشل اوباما به عنوان بانوی اول آمریکا در زمینه حمایت از سربازان سابق جنگ فعال بوده است.

آقای اوباما گفت که نیروهای حاضر در فورت برگ و سایر پایگاه ها باید به خدمات خود مباهات کنند، زیرا موفقیت از ابتدا تضمین شده نبود.

او با اشاره به مشکلات جنگ عراق مانند شورشگری ها و بمب های جاده ای گفت: "جنگ در عراق به زودی بخشی از تاریخ خواهد شد، و خدمات شما به اعصار تعلق دارد."

او همچنین گفت متعهد است اطمینان حاصل کند که سربازان پس از بازگشت به کشور، از امکاناتی مثل کار برخوردار خواهند شد.

او گفت: "شما برای خدمت به کشور خود به پا خاستید، و حالا آمریکا باید برای شما به پا خیزد" و افزود که می توان از مهارت های سربازان سابق برای بازسازی آمریکا استفاده کرد.

میزان بیکاری برای سربازان سابق طی یک دهه اخیر ۲.۵ درصد از متوسط ملی بالاتر بوده است.

این سخنرانی دارای اهمیت سیاسی هم بود. آقای اوباما در انتخابات سال ۲۰۰۸ به فاصله کم در کارولینای شمالی برنده شد.

'قولی که به آن عمل شد'

جمهوری خواهان از او به خاطر عقب نشینی از عراق درحالی که هنوز بی ثبات است انتقاد کرده اند، هرچند بیشتر آمریکایی ها از خروج از آن کشور حمایت می کنند.

آقای اوباما روز سه شنبه در دیداری با نوری مالکی نخست وزیر عراق در واشنگتن گفته بود که آمریکا هنوز از عراق حمایت می کند اما دو کشور به سوی یک رابطه متعارف حرکت می کنند.

آقای اوباما خروج نیروها را عمل به تعهدات انتخاباتی اش در سال ۲۰۰۸ عنوان کرده است.

او در جریان آن مبارزات با جنگ مخالف بود و از نیاز به بازگرداندن نیروها و بازسازی اقتصاد کشور صحبت می کرد.

آقای اوباما در ماه اکتبر اعلام کرد که همه نیروها عراق را تا پایان ۲۰۱۱ ترک خواهند کرد.

شمار نیروهای آمریکایی در عراق در اوج جنگ در سال ۲۰۰۷ به ۱۷۰ هزار نفر می رسید.

مطالب مرتبط