اعتراض‌های فیس‌بوکی به وعده فیس‌بوکی مدودیف

دیمیتری مدودیف حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس‌جمهوری روسیه در اینترنت حضور فعالی دارد

هنوز چند ساعت از وعده دیمیتری مدودیف، در فیس‌بوک مبنی بر رسیدگی به شکایات انتخاباتی روسیه نگذشته، عده‌ای از کاربران روس فیس‌بوک زیر نوشته رئیس جمهوری شروع به استهزای او کردند.

آقای مدودیف یک روز پس از بزرگ‌ترین تظاهرات از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، در صفحه فیس‌بوک خود نوشت که او ضمن احترام به اصل آزادی بیان در قانون اساسی کشورش، موافق استفاده از هر امکانی برای بیان نظرات مردم هست. اما "در چارچوب قانون".

او اضافه کرده بود که با هیچ‌کدام از شعارها و بیانیه‌های معترضین موافق نیست، اما وعده داده بود که به همه شکایات رسیدگی شود.

Image caption معترضان زیر نوشته رئیس‌جمهوری به انتقاد‌های تند از او پرداختند

کاربران روس فیس‌بوک که این نوشته رئیس‌جمهوری را دیده بودند و زیر نوشته او به اظهار نظر پرداختند، عده‌ای به استهزای او پرداختند و عده‌ای هم به حمایتش پرداختند. اما آن طور که اسوشیتد پرس گزارش می‌دهد، هزار نظر اول، نظرهایی نبودند که رئیس جمهوری خوشش بیاید.

آقای مدودیف، از رهبران جهان است که در شبکه‌های اجتماعی حضور پررنگی دارد و بابت آن به خود می‌بالد.

او که پیش از این پذیرفته بود در برخی از حوزه‌های انتخاباتی تقلب صورت گرفته، در صفحه فیس‌بوک خود می‌خواست به مخاطبانش بگوید که او دستورهایی برای بررسی شکایت‌های رسمی انجام شده، داده است.

روز شنبه تظاهراتی با حضور 50 هزار نفر در نزدیکی کاخ کرملین در مسکو انجام شد و همان روز رئیس جمهوری تایید کرد که تخلفاتی در جریان انتخابات صورت گرفته است.

'یعنی شما با انتخابات سالم مخالفید؟'

آقای مدودیف در مطلبی که در فیس‌بوک نوشته بود، گفته بود که با شعارها و بیانیه‌های معترضان در روز تظاهرات موافق نیست.

در جواب او، عده‌ای آمده‌اند و به او پاسخ داده‌اند که شعارهای آنها تنها درخواست داشتن "انتخاباتی سالم" بوده است. بعد همین را کرده‌اند لبه تیز انتقادات خود و از رئیس جمهوری پرسیده‌اند: "یعنی شما با انتخابات سالم مخالفید؟"

کسانی هم بوده‌اند که او را "دروغ‌گویی رقت‌انگیز" نام داده‌اند.عده‌ای هم از این جلوتر رفته و به رئیس‌جمهوری نسبت‌های بدتری داده‌اند.

مخالفان حزب حاکم روسیه، در شبکه‌های اجتماعی مانند توئیتر و فیس‌بوک، بسیار فعال هستند.

در مقابل، رئیس‌جمهوری هم سعی می‌کند از امکانات دنیای مجازی استفاده کند و با آنها حرف بزند. اما اخیرا آقای مدودیف دچار مشکلی در توئیتر هم شده بود.

به اسم او در توئیتر نوشته‌ای "قبیح" منتشر شده بود که البته از آنجا پاک شد. اما مخالفان، تصویری از آن نوشته را در اینترنت دست به دست می‌کنند.

بعد از آن اتفاق یکی از کارمندان کاخ کرملین متهم شد که آن پیام را او در توئیتر نوشته است.

برخلاف رئیس‌جمهوری کنونی روسیه، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری پیشین و نخست‌وزیر کنونی، سعی می‌کند که کمتر در اینترنت حضور داشته باشد.

مطالب مرتبط