معترض چینی در بازداشتگاه مرد

تظاهرات در چین حق نشر عکس
Image caption آشوب ها زمانی آغاز شد که جمعیت خشمگین به ساختمان های دولتی حمله کرده و با پلیس بر سر آنچه "غصب غیر قانونی" زمین‌هایشان توسط مقامات فاسد خواندند، درگیر شدند

مقام‌های چینی می‌گویند فردی را که به اتهام نقش داشتن در آشوب‌ها و اغتشاش‌های خشونت آمیز بازداشت کرده بودند، در بازداشتگاه پلیس درگذشته است.

مقامات محلی استان گوانگدونگ چین گفته‌اند که این فرد که شو جینبو نام داشت، در سومین روز بازداشت، به علت حمله قلبی درگذشت.

در ماه سپتامبر، ناآرامی هایی در روستایی در این استان روی داد.

این آشوب ها زمانی آغاز شد که جمعیت خشمگین به ساختمان های دولتی حمله کرده و با پلیس بر سر آنچه "غصب غیر قانونی" زمین‌هایشان توسط مقامات فاسد خواندند، درگیر شدند.

مردم منطقه می‌گویند آقای شو، عضو کمیته ای بود که سعی کرد با مقامات مذاکره کند.

این احتمال اینک وجود دارد که با مرگ این فرد، جرقه ناآرامی های جدید در این منطقه زده شود.

پلیس نیروهایی به این روستا اعزام کرده تا مانع از درگیری های احتمالی شود.

در سایت های اینترنتی، واکنش خشمگینانه ای به خبر مرگ این فرد مشاهده شده است. کاربران، گفته اند که شو جینبو تنها سعی داشت با مقامات مذاکره کند.

چندی پیش هو جینتائو، رئیس جمهوری چین در سخنرانی خود به مناسبت نودمین سالگرد شکل گیری حزب کمونیست هشدار داد که فساد در این حزب ممکن است به قیمت از دست دادن حمایت مردم تمام شود.

آقای هو که به زودی از رهبری حزب کمونیست کنار می رود، خاطرنشان کرده بود که "فساد دولتی باعث از دست رفتن حمایت و اعتماد مردم می شود و ما نباید قدرتمان را به ابزاری برای کسب منافع شخصی تبدیل کنیم."

حزب کمونیست چین از سال ها پیش برنامه‌ای را برای مبارزه با فساد مالی و اداری آغاز کرده و تا کنون چندین مقام ارشد این حزب به دلیل دست داشتن در فساد دولتی اعدام شده‌اند.

مطالب مرتبط