ابراز امیدواری دیپلمات آمریکایی به بازگشت اعتماد میان آمریکا و پاکستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گیلانی: "شکاف محسوسی در روابط دو کشور وجود دارد و هنوز اعتمادی بین دو کشور وجود ندارد"

یک دیپلمات آمریکایی در کابل گفته است که ایجاد فضای اعتماد میان آمریکا و پاکستان ارزش حیاتی دارد.

معاون نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان روز دوشنبه، ۲۱ قوس/آذر در واکنش به اظهارات اخیر یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان، در یک کنفرانس مطبوعاتی بر این موضوع تاکید کرد.

آقای گیلانی در گفتگو با بی بی سی ضمن تاکید بر ایجاد اعتماد بین دو کشور پاکستان و آمریکا گفته است:"شکاف محسوسی در روابط دو کشور وجود دارد و هنوز اعتمادی بین دو کشور وجود ندارد."

بیت جونز در پاسخ به پرسش خبرنگار بی بی سی ابراز امیدواری کرد که فضای اعتماد میان این دو کشور دوباره ایجاد شود.

خانم جونز تایید کرد که در پی کشته شدن شماری از نظامیان پاکستانی در یک حمله هوایی آمریکا در مهمند ایجنسی پاکستان، بی‌اعتمادی بر روابط آمریکا و پاکستان سایه افگنده است.

او گفت: "این یک پرسش با ارزش است. موضوع اعتماد میان دو کشور برای همکاری های دو جانبه بسیار مهم است. پاکستان از ایالات متحده خواسته است که یک مرکز عملیاتی خود در این کشور را مسدود کند که این کار انجام می شود."

Image caption اخیرا روابط آمریکا و پاکستان بخاطر کشته شدن بیست و چهار سرباز پاکستان در حمله هوایی نظامیان آمریکا تیره شده است

او افزود: "به زودی ما با پاکستان به گونه واضح گفتگو خواهیم کرد و این چیزی است که ما می خواهیم مشترکا روی آن کار کنیم. مطمئن هستم که روابط مطمئنی که با پاکستان داشتیم، دوباره برقرار خواهد شد."

معاون نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان گفت که برای عادی شدن روابط باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا قبل از بیمار شدن آصف علی زرداری رئیس جمهوری پاکستان با او صحبت کرده بود.

روابط میان آمریکا و پاکستان پس از کشته اسامه بن لادن در نزدیک اسلام آباد و به ویژه کشته شدن ۲۴ سرباز پاکستانی در منطقه منطقه قبائلی پاکستان در اثر حمله هوایی نیروهای آمریکایی در افغانستان تیره شده است.

مطالب مرتبط