پادشاه بحرین:به حمایت بریتانیا برای اصلاحات نیازمندیم

حق نشر عکس afp
Image caption پادشاه بحرین گفته است برای اصلاحات در سیستم قضایی و پلیس به کمک و حمایت بریتانیا نیاز دارد

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در جریان دیدارش با پادشاه بحرین خواستار اصلاحات اساسی در این کشور شده است.

دولت بحرین به برخورد خشونت آمیز با تظاهرات معترضان و نادیده گرفتن موازین حقوق بشر در آن کشور متهم شده است.

آقای کامرون در جریان این ملاقات از شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین خواست تا بدون هدر دادن وقت برای ایجاد اصلاحات در کشور اقدامی انجام دهد.

پادشاه بحرین پس از ملاقاتش با آقای کامرون در لندن که آن را " ملاقاتی صمیمانه " توصیف کرد به بی بی سی گفت که او بر روی حمایت و کمک بریتانیا برای اصلاحات در سیستم قضایی و پلیس بحرین حساب می کند.

نخست وزیر بریتانیا، برای اصلاحات در این کشور از جمله در سیستم قضایی بحرین که مورد انتقادهای زیادی قرار گرفته، پیشنهاداتی ارائه کرده است.

پادشاه بحرین همچنین به بی بی سی گفت که از همه از جمله مخالفان دعوت می کند به او که قصد دارد شخصا بر روند ایجاد اصلاحات در کشور نظارت کند، کمک کنند.

اما در مقابل مخالفان از پادشاه بحرین انتقاد کرده اند که او کسانی را که در سیستم قضایی مسئول سرکوب معترضان بودند، نادیده گرفته است.

شیخ علی سلمان، رهبر گروه مخالف وفاق، به بی بی سی گفت که او آماده است تا با پادشاه بحرین در مورد اصلاحات سیاسی در کشور گفتگو کند.

رهبر جمعیت وفاق گفته است که برخلاف بسیاری از طرفدارانش، خواستار پایان یافتن حکومت پادشاهی بحرین نیست.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت بحرین به برخورد خشونت آمیز با معترضان متهم شده است

دولت بحرین به برخورد خشونت آمیز با تظاهرات اعتراضی و نادیده گرفتن موازین حقوق بشر در آن کشور متهم شده و جیمی باودن، سفیر سابق بریتانیا در بحرین، روش پلیس آن کشور در پراکندن تجمع معترضان در ماه فوریه را مورد انتقاد قرار داده بود.

در ماه سپتامبر، و پس از وعده دولت بحرین در رسیدگی به این اتهامات، وزارت خارجه بریتانیا سفیر این کشور در منامه را تغییر داد و در بیانیه ای اعلام کرد که مایل است به بحرین برای انجام اصلاحات و گذار به نظامی دموکراتیک کمک کند.

بر اساس گزارش ها، بیش از ۲۰ نفر در تظاهرات ضد دولتی ماه های اخیر در بحرین کشته شدند و چهار نفر هم در حالی که در بازداشت پلیس بودند جان باختند.

معترضان عمدتا شیعه در بحرین خواهان اصلاحات دموکراتیک و به دست آوردن حقوق بیشتر برای اکثریت شیعه این کشور هستند.

مطالب مرتبط