میلیاردر روس: در انتخابات با پوتین رقابت می‌کنم

میخاییل پروخورف حق نشر عکس AFP
Image caption میخاییل پروخورف بر اساس ارزیابی مجله فوربز با ۱۸ میلیارد دلار سرمایه، سومین مرد ثروتمند روسیه به شمار می رود

میخاییل پروخورف، میلیاردر روس اعلام کرده است که در انتخابات ریاست جمهوری آینده کشورش با ولادیمیر پوتین به رقابت خواهد پرداخت.

آقای پروخورف گفت که شرکت در انتخابات ریاست جمهوری روسیه که قرار است در ماه مارس آینده برگزار شود، جدی ترین تصمیم زندگی اش بوده است.

روز شنبه معترضین روسی که می گویند در انتخابات پارلمانی آن کشور تقلب شده به خیابانها آمدند و تظاهراتی را برگزار کردند که از لحاظ گستردگی در سالهای اخیر در روسیه بی سابقه بوده است.

حزب حاکم روسیه متحد که توسط ولادیمیر پوتین تاسیس شده، در انتخاباتی که پیشتر در ماه جاری برگزار شد، به زحمت توانست اکثر کرسی های پارلمان را در اختیار بگیرد.

آقای پروخورف که در یک کنفرانس خبری صحبت می کرد گفت: "من جدی ترین تصمیم زندگیم را گرفتم. من می خواهم برای تصدی پست ریاست جمهوری رقابت کنم."

او در عین حال تاکید کرد که نمی خواهد تبلیغات انتخاباتی خود را بر انتقاد از آقای پوتین متمرکز کند.

میلیارد روس افزود: "انتقاد نباید بیش از ۱۰ درصد (تبلیغات) را تشکیل بدهد.... من دوست دارم روی برنامه های خودم تمرکز کنم."

میخاییل پروخورف، صاحب تیم بسکتبال "نیوجرسی نتس" ، از تیمهای بسکتبال حرفه ای آمریکا ( ان بی اِی) و از صاحبان صنایع در عرصه فلزات گرانقیمت است.

او پیشتر در سال جاری به عنوان عضو حزب "کار حق" در انتخابات پارلمانی روسیه وارد رقابت با حزب متحد روسیه شد.

اما میخاییل پروخورف مدتی بعد به دنبال بروز یک جنگ قدرت درون حزبی که او کرملین را مسئول آن می دانست، از حزبش کناره گیری کرد.

آقای پروخورف اخیرا در وبلاگی نوشته بود که او هیچ گزینه دیگری به جز آقای پوتین برای تصدی ریاست جمهوری نمی شناسد.

او در ادامه می افزاید که "آنها (مردم روسیه) چه دوست داشته باشند چه دوست نداشته باشند ، پوتین فعلا تنها شخصیتی است که می تواند این دستگاه حکومتی نابسامان را اداره کند."

میخاییل پروخورف بر اساس ارزیابی مجله فوربز با ۱۸ میلیارد دلار سرمایه، سومین مرد ثروتمند روسیه به شمار می رود.

بررسی شکایات انتخاباتی

در همین حال یک سخنگوی ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه گفته است که ابطال نتایج انتخابات پارلمانی اخیر این کشور مردود است.

دیمیتری مدودف، رییس جمهور روسیه دستور داده است که هرگونه شکایت در مورد بروز تقلب مورد بررسی قرار بگیرد.

اما دیمیتری پسکوف، سخنگوی آقای پوتین به خبرگزاری فرانسه گفت که تعداد تخلفاتی که ادعا می شود صورت گرفته کمتر از آن است که بتواند تاثیری بر پیروزی حزب روسیه متحد در انتخابات داشته باشد.

مطالب مرتبط