پرچم فلسطینیان در یونسکو به اهتزاز درآمد

حق نشر عکس Reuters
Image caption مراسم اهتزاز پرچم فلسطینیان با حضور محمود عباس، رئیس تشکیلات خود گردان انجام شد

برای اولین بار امروز سه شنبه ( ۲۲ آذرماه ) پس از برگزاری مراسم پذیرش تشکیلات خود گردان فلسطینی به عنوان یک کشورعضو سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل، یونسکو، پرچم فلسطینیان بر فراز ساختمان این نهاد فرهنگی به اهتراز درآمد.

این مراسم با حضور محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی انجام شد.

در ماه اکتبرکشورهای عضو یونسکو با اکثریت قابل توجه، پیشنهاد فلسطینیان را به عنوان عضو کامل این سازمان تصویب کردند.در جریان این رای گیری ۱۰۷ کشور به نفع عضویت فلسطینی ها، ۱۴ کشور علیه آن و ۵۲ کشور هم به آن رای ممتنع دادند.

دولت اسرائیل در واکنش به این اقدام یونسکو گفت که این مساله به فرصت ها برای از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه آسیب می رساند.

وزارت خارجه اسرائیل همچنین رای یونسکو را به مثابه رد تلاش های جامعه جهانی برای پیش بردن روند صلح خاورمیانه عنوان کرد.

دولت آمریکا هم در واکنش اعلام کرد که پرداخت حدود ۶۰ میلیون دلار کمک این کشور به یونسکو لغو می شود.

آمریکا حدود یک پنجم هزینه سالانه این سازمان، یعنی حدود ۷۰ میلیون دلار، را تامین می کند.

که به گفته ناظران، پذیرش عضویت فلسطینیان در یونسکو اقدامی نمادی در حمایت از تلاش تشکیلات خودگردان برای کسب عضویت کامل در سازمان ملل متحد بوده است.

آقای عباس درخواست تاریخی به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین را ( ۲۳ سپتامبر) رسما به دبیرکل سازمان ملل ارائه داد.

اما اعضای یک کمیته شورای امنیت سازمان ملل در جریان نشستی که در ماه نوامبر داشتند نتوانستند در مورد درخواست فلسطینی ها برای عضویت در این سازمان به توافق برسند.

این کمیته گزارشی را تنظیم و تایید کرد که تنها حاکی از اختلافات عمیق در این شورا برای عضویت کامل فلسطینی ها بود و هیچ توصیه خاصی برای حل این اختلاف و پذیرش درخواست فلسطینی ها ارائه نکرد.

پس از آن قرار شد موضوع درخواست فلسطینی ها به طور رسمی به شورای امنیت ارجاع داده شود. اما گفته شده که تصمیم این کمیته نشانگر شکست تلاش فلسطینی ها دست کم در مقطع کنونی است.

مطالب مرتبط