حزب الله نام 'جاسوسان سیا' را اعلام کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption حسن نصرالله سفارت آمریکا در بیروت را لانه جاسوسی توصیف کرده است

حزب الله لبنان نام کسانی را که ادعا می‌کند جاسوس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، در لبنان بوده‌اند، فاش کرده‌ است.

هویت این افراد جمعه شب از طریق شبکه تلویزیونی المنار لبنان اعلام شد. در فیلم‌های ویدیویی که به شکل انیمیشن تهیه شده، دیدارهایی که ادعا می‌شود بین مقامات سیا و این جاسوسان در مکان‌هایی مانند استارباکس و پیتزا هات صورت گرفته، به تصویر کشیده شده است.

یکی از سخنگویان سیا گفته است که در مورد "ادعاهای جعلی" اظهار نظر نمی‌کند.

شبکه تلویزیونی المنار می‌گوید که سیا ۱۰ کارمند در لبنان داشته است که همگی تحت پوشش دیپلماتیک در این کشور کار می‌کرده‌اند. به ادعای المنار این افراد یک شبکه جاسوسی را در لبنان، که همسایه شمالی اسرائیل است، اداره می‌کرده‌اند.

جنگ جاسوسی

جنیفر یانگ‌بلاد، از سخنگویان سیا، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "این سازمان به طور کلی به ادعاهای نادرستی که از طرف گروه‌های تروریستی مطرح می‌شود، پاسخ نمی‌دهد."

آن طور که خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید، حزب الله احتمالا تصاویر این افراد را قبلا به ایران، متحد نزدیکش هم داده است.

این ماجرا، تازه‌ترین نمونه از جنگ جاسوسی است که مدتی است میان حزب الله و سیا در گرفته است.

سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله، در اوایل سال جاری میلادی گفته بود که ۲ نفر از اعضای گروه او اعتراف کرده‌اند که برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا کار می‌کرده‌اند.

آمریکا هم متقابلا، ادعای حزب الله را که از نظر آمریکا یک سازمان‌ تروریستی است، تکذیب کرد.

گفته می‌شود که پس از دستگیری عده‌ای اسرائیلی به اتهام جاسوسی برای لبنان در سال ۲۰۰۹، سیا تصمیم گرفت آن قسمت از فعالیت‌های خود را که بیشتر در معرض شناسایی و در نتیجه در معرض خطر قرار داشت، مورد بازنگری قرار دهد.

در سال ۱۹۸۴، رئیس دفتر سیا در لبنان توسط حزب الله ربوده و کشته شد.

ایران ماه گذشته اعلام کرد که بیش از ۱۰ نفر را به اتهام جاسوسی برای آمریکا در مورد برنامه نظامی و هسته‌ای ایران دستگیر کرده است.

سال گذشته نام دو تن از روسای دفتر سیا در پاکستان در اختیار رسانه‌های این کشور قرار گرفت که منجر به بازگشت دست کم یکی از آن‌ها از اسلام‌آباد به آمریکا شد.

مطالب مرتبط