رای گیری در مرحله دوم انتخابات پارلمانی مصر آغاز شد

پوستر انتخاباتی حق نشر عکس Reuters
Image caption مرحله دوم انتخابیه برای گزینش نمایندگان شمار دیگری از حوزه های انتخاباتی برگزار می شود

رای گیری در مرحله دوم انتخابات پارلمانی مصر در بخش هایی از این کشور آغاز شده در حالیکه رقابت اصلی بین گروه های اسلامگرا و لائیک در جریان بوده است.

روز چهارشنبه، ۲۳ آذر (۱۴ دسامبر)، رای گیری در مرحله دوم انتخابات پارلمانی مصر برای گزینش نمایندگان مجمع خلق - مجلس سفلای پارلمان - از شماری از حوزه های انتخابیه این کشور آغاز شده است و مراکز رای گیری از ساعت ۸ صبح کار خود را آغاز کرده اند.

این نخستین انتخابات پارلمانی از زمان سقوط حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر است و به منظور تعیین 498 عضو مجمع خلق - مجلس سفلای مصر پارلمان مصر - در سه مرحله جداگانه برگزار می شود.

نخستین مرحله در روز ۲۸ و ۲۹ نوامبر در قاهره، پورت سعید، اسکندریه و السیوط برگزار شد و در حوزه هایی که هیچیک از نامزدها به اکثریت مطلق آرا دست نیافته بود، دور دوم رای گیری در روزهای ۴ و ۵ دسامبر انجام گرفت.

در مرحله دوم که امروز آغاز شده است، نمایندگان مجمع خلق برای نه استان دیگر انتخاب می شوند و در حوزه هایی که نامزدها نتوانند اکثریت مطلق آرا را به دست آورند، دور دوم رای گیری در روزهای ۲۱ و ۲۲ دسامبر برگزار خواهد شد.

در روزهای ۲ و ۴ ژانویه، آخرین مرحله انتخابات برای گزینش نمایندگان نه استان دیگر برگزار می شود و دور دوم رای گیری در این حوزه ها برای روزهای ۱۰ و ۱۱ ژانویه برنامه ریزی شده است.

قرار است کمیته مسئول نظارت بر انتخابات نتیجه نهایی انتخابات مجمع خلق را تا روز ۱۳ ژانویه اعلام کند.

انتخابات نمایندگان مجلس شورا – مجلس علیای پارلمان – برای مناطق مختلف از روز ۲۹ ژانویه آغاز می شود و آخرین دور رای گیری در روز ۵ مارس انجام خواهد شد.

انتظار می رود نتیجه نهایی انتخابات این مجلس هم تا روز ۱۴ مارس اعلام و به این ترتیب، ترکیب نهایی هر دو مجلس پارلمان مصر مشخص شود.

طبق قانون انتخابات پارلمانی مصر، از هر حوزه انتخابیه سه نفر به مجمع خلق راه می یابد که یکی از آنان باید حتما کشاورز یا دهقان باشد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در مرحله اول انتخابات اسلامگرایان به موفقیت قابل توجهی دست یافتند

نیمی از کرسی های مجمع خلق به نمایندگان منتخب مردم اختصاص دارد و نیمی براساس درصد آرای کسب شده توسط احزاب یا ائتلاف های حزبی بین احزابی توزیع می شود که به حد نصاب آرا دست یافته باشند.

در نتیجه، در روز رای گیری، رای دهندگان در هر حوزه، علاوه بر انتخاب نامزد مورد نظر خود، باید به حزبی که از آن حمایت می کنند نیز رای بدهند.

براساس آمار دولتی، حدود پنجاه میلیون مصری می توانند در انتخابات شرکت کنند و در مرحله کنونی از انتخابات مجمع خلق، حدود نوزده میلیون شهروند مصری حق رای دارند و گزارش های اولیه حاکی از استقبال نسبتا خوب رای دهندگان بوده است.

اسلامگرایان در انتظار پیروزی

در مرحله اول انتخابات که در نه منطقه مهم مصر برگزار شد، احزاب اسلامگرا با کسب حدود ۶۵ درصد آرا، از احزاب لائیک، که کمتر از ۳۰ درصد آرا را به دست آورده بودند، پیشی گرفتند.

بیشترین موفقیت در مرحله اول نصیب حزب آزادی و عدالت، وابسته به تشکل اخوان المسلمین شد که خود را یک گروه اسلامگرای میانه رو معرفی می کند.

اخوان المسلمین تاکید داشته که به دموکراسی چند حزبی و آزادی های سیاسی و مدنی اعتقاد کامل دارد هر چند از اجرای قوانین دینی هم حمایت می کند.

این حزب گفته است که انتظار دارد سی و دو کرسی از پنجاه و شش کرسی را که در مرحله اول نصیب نامزدهای انتخاباتی می شود به خود اختصاص دهد و احتمالا چهار کرسی دیگر نیز نصیب احزاب متحد آن خواهد شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption ممکن است ارتش همچنان نقش عمده ای را در صحنه سیاسی مصر بر عهده بگیرد

همچنین، گفته می شود از بیش از یکصد کرسی که براساس آرای کسب شده توسط احزاب بین آنها توزیع می شود، حزب آزادی و عدالت، که بیش از یکسوم کل آرای حزبی را دریافت کرده، به تعداد قابل توچهی از این کرسی ها دست یابد.

حزب اسلامگرای النور هم با کسب حدود یک چهارم کل آرا، در رده دوم قرار گرفت و احزاب لائیک تنها توانستند در رده سوم قرار گیرند.

بر خلاف حزب آزادی و عدالت، که یک نشکل اسلامگرای میانه رو محسوب می شود، حزب النور یک تشکل اسلامگرای محافظه کار است که به اجرای قوانین شرعی در مصر اعتقاد دارد.

به گفته ناظران، مرحله دوم انتخابات در حوزه هایی برگزار می شود که رای دهندگان به حزب النور تمایل بیشتری دارند و احتمال دارد النور در این مرحله موفقیت بیشتری نسبت به مرحله قبل کسب کند.

در حالیکه نیمی از کرسی های مجمع خلق براساس درصد آرای کسب شده توسط احزاب بین آنها توزیع می شود، محبوبیت دو حزب آزادی و عدالت و النور می تواند به معنی تسلط اسلامگرایان بر این مجلس باشد.

اخوان المسلمین تا کنون بر استقلال عمل و نظر خود تاکید کرده و از حزب النور، وابسته به گروه های سلفی، حمایتی به عمل نیاورده و در نتیجه، ممکن است به جای متحد این حزب، رقیبی برای آن تلقی شود.

با اینهمه، این سئوال مطرح است که آیا ممکن است موفقیت احزاب و تشکل های اسلامگرا در انتخابات کنونی و تسلط آنها بر پارلمان مصر مانع از پیشرفت دموکراسی کثرت گرا در این کشور شود و یک نظام مذهبی را جایگزین دیکتاتوری سابق کند؟

براساس قانون اساسی کنونی مصر، رئیس جمهوری مصر با رای مستقیم مردم انتخاب می شود و در مقایسه با پارلمان، از اختیارات بیشتری برخوردار است و بنابراین، آینده سیاسی این کشور به گرایش سیاسی فردی بستگی دارد که در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی خواهد رسید.

همچنین، تا کنون ارتش مصر، به عنوان یک نهاد نوین ملی، از محبوبیت و نفوذ قابل توجهی در میان مردم برخوردار بوده و اگر همچنان این موقعیت را حفظ کند، می تواند نقش پاسداری از نظام دموکراتیک و جلوگیری از ظهور افراطگرایی را برعهده بگیرد.

به گفته کارشناسان، تجربه ترکیه که با وجود موفقیت های انتخاباتی احزاب اسلامگرا، همچنان نظام دموکراتیک را حفظ کرده می تواند نمونه ای برای مصر باشد.

مطالب مرتبط