جداشدگان از ارتش سوریه دست به حملات متقابل می‌زنند

حق نشر عکس AFP
Image caption جداشدگان از ارتش سوریه دست به حملات متقابل علیه ارتش می‌زنند

فعالان مدافع حقوق بشر سوریه می‌گویند که عده ای از سربازان جدا شده از ارتش این کشور، به روی کاروانی از خودروهای ارتش در مرکز سوربه آتش گشوده‌اند.

به گفته آن‌ها، این اقدام در واکنش به حمله نیروهای نظامی سوریه انجام گرفته است که در جریان آن خودرویی که مسافران آن غیرنظامی بودند زیر آتش توپخانه قرار گرفت.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه، که مقرش در لندن است، گفته است که دست کم ۸ سرباز سوری در حمله به کاروان نظامی ارتش کشته شدند. در این حمله چهار خودروی نظامی سوریه در محلی در نزدیکی شهر حماة هدف مهاجمان قرار گرفت.

در حمله به خودروی حامل غیرنظامیان، که در نزدیکی روستای الخطاب انجام گرفت، ۵ نفر کشته شدند.

روز سه شنبه (۱۳ دسامبر) ۳۵ نفر در نتیجه حملات نیروهای امنیتی سوریه کشته شدند. غالب تلفات در استان ادلب در شمال غربی سوریه روی داد که در طی چند ماه گذشته شاهد ناآرامی‌های بسیاری بوده است.

مشخص نشده است که نیروهای ارتش به چه دلیل بر روی خودرویی که در نزدیکی روستای الخطاب در حرکت بود، آتش گشوده است، اما رامی عبدالرحمان، رئیس گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه می‌گوید که نیروهای امنیتی این کشور غالبا در اطراف حماة و نواحی نزدیک به آن در حال گشت‌زنی هستند و به دنبال تظاهرکنندگان و یا کسانی هستند که از ارتش جدا شده‌اند.

در عین حال یکی از مقامات لبنان به خبرگزاری فرانسه گفته است که ۲ نفر در حمله نیروهای گشتی ارتش سوریه به روستایی در خاک لبنان زخمی شده‌اند. به گفته این مقام لبنانی سربازان سوری به منظور انجام دادن این حمله وارد لبنان شده‌ بودند.

حملات خونبار سوریه دو روز پس از آن صورت گرفته است که ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تعداد کشته شدگان در جریان ناآرامی های ۹ ماه گذشته در سوریه را در حدود ۵ هزار نفر تخمین زد.

خانم پیلای از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است که پرونده سوریه در برخورد با معترضان در دادگاه جنایی بین‌المللی مطرح شود.

مطالب مرتبط