اعطا 'آزادی عمل کامل' به نیروهای سوریه برای سرکوب اعتراضات

تشییع جنازه قربانیان ناآرامی ها در سوریه
Image caption سازمان ملل متحد تخمین می زند که در طی ۹ ماهی که از آغاز ناآرامی ها در سوریه می گذرد، تا کنون بیش از ۵۰۰۰ نفر کشته شده اند

سازمان دیدبان حقوق بشر از قول سربازان سوری نقل کرده است که فرماندهانشان به آنها دستور داده اند برای مهار اعتراضات مخالفان دولت "به هر اقدامی که ضرورت دارد" متوسل شوند.

این سازمان مدافع حقوق بشر با دهها نفر از سربازانی که از ارتش سوریه جدا شده اند، گفتگو کرده است.

این سربازان به دیدبان حقوق بشر گفته اند که برداشت آنها از این دستور فرماندهانشان این بوده که به آنها اجازه تیراندازی مستقیم داده شده (حق تیر) و به این ترتیب می توانند معترضان را به ضرب گلوله از پا دربیاورند.

با وجود اقدامات حکومت بشار اسد برای سرکوب معرضان، اعتراضات مخالفان دولت همچنان ادامه دارد.

سازمان ملل متحد تخمین می زند که در طی ۹ ماهی که از آغاز ناآرامی ها در سوریه می گذرد، تا کنون بیش از ۵۰۰۰ نفر کشته شده اند.

دولت سوریه "گروه های تروریستی مسلح" را مسئول بروز این ناآرامی ها می داند.

به گفته فعالان مخالف دولت، در استان درعا در جنوب سوریه ۲۷ نفر از نیروهای امنیتی سوریه توسط سربازانی که از ارتش جدا شده و به مخالفان پیوسته اند، کشته شده اند.

گروه ناظر حقوق بشر سوریه می گوید که نیروهای امنیتی این تلفات را در جریان درگیری هایی در اوایل بامداد روز پنجشنبه متحمل شده اند.

به گفته فعالان مخالف ۲۵ نفر هم روز چهارشنبه در جریان درگیری هایی در نزدیکی شهر حماة کشته شده اند.

به دلیل محدودیتهای شدیدی که دولت سوریه علیه فعالیت خبرنگارن بین المللی در آن کشور وضع کرده، تایید گزارشهای خبری از این کشور دشوار است.

'پاسخگویی در برابر جنایات'

دیدبان حقوق بشر که مقر آن در نیویورک است، می گوید که با ۶۰ نفر از سربازانی که از ارتش سوریه جدا شده اند گفتگو کرده و حدود نیمی از آنها گفته اند که مستقیما به آنها دستور داده شده بود به سوی معترضان و یا کسانی که در صحنه اعتراضات حضور دارند، شلیک کنند.

این سازمان مدافع حقوق بشر در گزارش خود همچنین شواهدی از انجام شکنجه و همچنین اعدامهای بدون محاکمه ارایه می کند.

آنا نیستات، یکی از نگارندگان این گزارش می گوید سربازانی که از ارتش جدا شده اند "نام، درجه و مقام کسانی که دستور تیراندازی و قتل را صادر کرده اند را در اختیار ما قرار داده اند. تک تک مقامهایی که در این گزارش از آنها اسم برده شده و بعضی از آنها در بالاترین سطوح حکومت سوریه هستند، باید برای جنایاتی که علیه مردم سوریه مرتکب شده اند، پاسخگو باشند."

خانم نیستات افزود: "شورای امنیت باید با ارجاع سوریه به دیوان بین المللی کیفری اطمینان حاصل کند که مقامات آن کشور پاسخگو خواهند بود."

در گزارش دیدبان حقوق بشر از زبان سربازی به نام امجد نقل شده که می گوید فرمانده اش مستقیما به او دستور داده بود که در اعتراضات ۲۵ آوریل به روی معترضان تیراندازی کند.

امجد می گوید که فرمانده اش به او گفته: "به شدت تیراندازی کن. کسی از تو در این مورد توضیح نخواهد خواست."

بشار اسد، رییس جمهور سوریه اخیرا در مصاحبه ای گفته بود که او هرگز دستور استفاده از خشونت علیه معترضان را نداده است و افزوده بود که کنترل نیروهای امنیتی در دست او نیست.

آقای اسد "صدور دستور قتل و یا برخورد خشونت آمیز" را تکذیب کرد، اما اذعان کرد که "خطاهایی" صورت گرفته است.

اما سازمان دیدبان حقوق بشر می گوید که بر اساس قوانین بین المللی، اگر فرماندهان از تخلفات زیر دستهای خود اطلاع داشته باشند، یا اینکه به دلیل موقعیتشان قاعدتا باید از آن مطلع می بودند اما اقدامی برای توقف این تخلفات و یا تحقیق در مورد آن صورت ندهند، نهایتا آنها مسئول هستند.

مطالب مرتبط