حمله ای جدید به مسجدی در کرانه باختری

مامور آتش نشانی اسراییل در بیرون مسجدی باستانی در بیت المقدس حق نشر عکس Reuters
Image caption مسجد باستانی شهر بیت المقدس که تصور می شود جنگجویان ارتش صلاح الدین ایوبی در آنجا دفن شده اند، هم اوایل روز سه شنبه مورد حمله قرار گرفت و حمله کنندگان سعی کردند آنرا به آتش بکشند

عده ای ناشناس در مسجدی در بیت المقدس آتش به راه انداخته اند.

این دومین مورد از چنین حملاتی در دو روز اخیر است.

مقامات روستای برقه واقع در شرق رام الله می گویند بر اثر این حمله فرش و صندلی های این مسجد شهر سوخته است.

به گفته این مقامات، حمله کنندگان روی دیوار مسجد هم به زبان عبری نوشته اند : "جنگ".

روز سه شنبه در بیت المقدس هم یک مسجد متعلق به قرن ۱۲ میلادی مورد حمله ای مشابه قرار گرفت و در آن آتشی به راه انداخته شد.

در مورد این حملات انگشت اتهام متوجه شهرکنشینان یهودی خشمگینی است که به سیاست دولت اسراییل در مورد شهرکسازی اعتراض دارند و آنرا در جهت محدود کردن ساخت شهرکهای یهودی نشین می دانند.

رییس شورای روستای برقه به بی بی سی گفت: " این اقدامی پست و بزدلانه است که توسط شهرک نشینان انجام گرفته است. آنها می خواهند که ما سرزمینمان را ترک کنیم ولی ما هرگز چنین کاری نخواهیم کرد."

حمله به مسجد شهر برقه در اواسط شب رخ داد و کسی عاملان آن را ندیده است.

اما این مسجد در یک کیلومتری شهرک یهودی نشین "میگرون" قرار دارد که به دستور دادگاه عالی اسراییل قرار است اوایل سال آینده میلادی تخریب شود.

در گذشته هم روستای برقه شاهد اقدامات تلافی جویانه ای از سوی برخی یهودیان افراطی بوده است که می خواهند هر گونه اقدام دولت یا نیروهای امنیتی اسراییل علیه گسترش شهرکسازی را با حمله به فلسطینیان و یا املاک آنها تلافی کنند.

مسجد باستانی شهر بیت المقدس که تصور می شود جنگجویان ارتش صلاح الدین ایوبی در آنجا دفن شده اند، هم اوایل روز سه شنبه مورد حمله قرار گرفت و حمله کنندگان سعی کردند آن را به آتش بکشند.

حمله به این بنای تاریخی که به عنوان مسجد از آن استفاده نمی شود، مورد محکومیت نیر بیرکات، شهردار بیت المقدس قرار گرفت.

او در بیانیه ای گفت: "ما خشونت را به هیچ شکل و نوعی نباید تحمل کنیم و باید شرایط را برای همزیستی در این شهر حفظ کنیم."

سربازان اسراییلی که برای محافظت از شهرکنشینان یهودی در کرانه باختری مستقر شده اند اما در اجرای دستور تخریب شهرکها نقش داشته اند، هم از سوی شهرکنشینان مورد حمله قرار گرفته اند.

چهارشنبه شب، سربازان اسراییلی دو بنا را در یک آبادی یهودی نشین دیگر در نزدیکی شهر نابلس در شمال کرانه باختری تخریب کردند.

به دنبال این واقعه در اقدامی اعتراضی روی یکی از پاسگاه های نیروهای امنیتی اسراییل در نزدیکی نابلس رنگ پاشیده شد و مقامات اساییلی هم سپس فردی را در رابطه با این اقدام دستگیر کردند.

روز چهارشنبه به دنبال حمله به یک پایگاه نظامی اسراییل، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل مقرراتی را برای برخورد با افراط گرایان تصویب کرد.

بر اساس این مقررات جدید ماموران پلیس و ارتش می توانند متخلفین را دستگیر کنند و آنها در دادگاه های نظامی محاکمه خواهند شد.

مطالب مرتبط