اعلام وضعیت فوق‌العاده در شهر نفت‌خیز قزاقستان

نیروهای امنیتی در جانائوزن حق نشر عکس Reuters
Image caption درگیریهای اخیر میان پلیس و کارگران صنعت نفت شهر جانائوزن، خشونت آمیز ترین درگیری هایی است که قزاقستان در تاریخ معاصر خود شاهد بوده است

به دنبال درگیری کارگران اعتصابی صنعت نفت و ماموران پلیس در شهر جانائوزن قزاقستان که حداقل ۱۰ کشته برجای گذاشت، مقامات در این شهر وضعیت فوق العاده اعلام کرده اند.

مقامات قرقیزستان اعلام کرده اند که در چارچوب وضعیت فوق العاده، هرگونه اعتصاب و اعتراض عمومی در این شهر نفت خیز ممنوع می شود و آزادی رفت و آمد در داخل شهر و همچنین دسترسی به آن نیز محدود می شود.

درگیری پس از آن آغاز شد که ماموران پلیس سعی کردند میدانی را که کارگران اعتصابی از ۶ ماه پیش اشغال کرده بودند، تخلیه کنند.

تحصن کارگران صنعت نفت در میدان اصلی شهر جانائوزن در اعتراض به پایین بودن دستمزدشان صورت گرفته است.

درگیریهای اخیر میان پلیس و کارگران صنعت نفت شهر جانائوزن، خشونت آمیز ترین درگیری هایی است که قزاقستان در تاریخ معاصر خود شاهد بوده است.

گزارش شده که جانائوزن اکنون آرام است، اما در پی لغو شدن پروازهای فرودگاه نزدیک آن، این شهر همچنان به روی جهان خارج بسته است.

در حکمی که در وبسایت رسمی نورسلطان نظربایف، رییس جمهور قرقیزستان منتشر شده، آمده است که "به منظور تامین امنیت عمومی، برقراری مجدد نظم و قانون و دفاع از حقوق و آزادی های شهروندان" وضعیت فوق العاده حداقل تا پنجم ژانویه ادامه خواهد داشت.

دفتر دادستانی کل قزاقستان در یک کنفرانس خبری اعلام کرده است که تا کنون ۷۰ نفر به ظن دست داشتن در اغتشاشات دستگیر شده اند.

درگیری کارگران و نیروهای امنیتی در قزاقستان همزمان با جشنهای بیستمین سالگرد استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی صورت گرفته است.

خبرنگاران می گویند که این ناآرامی ها قاعدتا برای آقای نظربایف واقعه ای غیر منتظره و شوکه کننده بوده است، چرا که او درست پیش از استقلال قزاقستان به قدرت رسید و از آن زمان جلوی اعتراضات عمومی را به شدت گرفته بود.

مطالب مرتبط