ستایش وزیر دفاع آمریکا از عملکرد دولت لیبی

لئون پانتا، وزیر دفاع آمریکا
Image caption سفر کوتاه آقای پانتا به لیبی نخستین دیدار یک وزیر دفاع آمریکا از آن کشور است

لئون پانتا، وزیر دفاع آمریکا در جریان سفری به لیبی نسبت به عملکرد حکومت جدید این کشور ابراز اطمینان کرده است.

آقای پانتا گفت آنچه لیبی در دوران جدید به آن نیاز دارد، ایجاد اتحاد میان گروههای مختلف، تحت کنترل درآوردن افراد مسلح و انبارهای اسلحه و تاسیس نهادهای دموکراتیک است.

وزیر دفاع آمریکا که در یک کنفرانس خبری مشترک با عبدالرحیم کیب، نخست وزیر لیبی، صحبت می کرد افزود که لیبی "یک دوران انتقالی سخت و طولانی را تجربه می کند اما من مطمئن هستم که شما موفق خواهید شد".

سفر کوتاه آقای پانتا به لیبی که به دنبال تصمیم سازمان ملل مبنی بر لغو تحریمهای وضع شده علیه بانک مرکزی لیبی صورت می گیرد، نخستین دیدار یک وزیر دفاع آمریکا از آن کشور است.

جان دانیسون خبرنگار بی بی سی در طرابلس می گوید لغو تحریمها علیه بانک مرکزی لیبی نشانه ای از اعتماد بین المللی به عملکرد دولت موقت آن کشور است.

لغو این تحریمها راه را هموار می کند تا دولت جدید لیبی کنترل دهها میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده آن کشور که در دوران سرهنگ قذافی در بانک ها و موسسات خارجی قرار گرفته و سپس مسدود شده بودند را به دست بیاورد. این پولها می توانند به دولت لیبی برای پرداخت حقوق کارمندان خود و بازسازی شهرهای جنگزده کمک کنند.

اما خبرنگار ما در طرابلس می گوید گروههای رقیب در لیبی که بسیاری از آنها به شدت مسلح هستند، می خواهند اطمینان حاصل کنند که آنها هم سهمی از این پول را دریافت می کنند.

وزیر دفاع آمریکا با اشاره به آنچه آنها را "گروههای شورشی تندرو" خواند که با گذشت دو ماه از مرگ سرهنگ قذافی هنوز در خیابانهای لیبی مشاهده می شوند، گفت که اطمینان دارد مقامات دولت موقت لیبی می دانند که چطور باید این گروهها را متحد کنند.

عبدالکریم کیب، نخست وزیر لیبی هم به نوبه خود گفت که ایجاد اتحاد میان گروههای مسلحی که بر علیه سرهنگ قذافی انقلاب کردند، موضوعی جدیست و برنامه هایی در دست است تا "جنگجویان آزادی طلب" برای کارهایی بهتر از حمل اسلحه جذب شوند تا بتوانند به ایجاد آینده ای بهتر برای لیبی کمک کنند.

مطالب مرتبط