مذاکرات 'مثبت' هیات عراقی در سوریه

اعتراضات در سوریه حق نشر عکس AP
Image caption روز شنبه دست کم ۲۴ نفر در سوریه کشته شدند

فلاح فیاض، مشاور امنیت ملی عراق، که در راس هیاتی و برای مذاکره با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، برای پایان خشونت ها به این کشور سفر کرده بود می گوید مذاکرات مثبتی در سوریه داشته است.

آقای فیاض سعی دارد بر پایه طرح پیشنهادی اتحادیه عرب به سوریه، به توافقی برای پایان خشونت ها در این کشور برسد. آقای فیاض گفت در جلسه روز چهارشنبه اتحادیه عرب در قاهره اعضای این اتحادیه را در جریان جزئیات مذاکراتش در دمشق خواهد گذاشت.

همزمان اصلی ترین گروه مخالف حکومت سوریه، در تونس کنفرانسی سه روزه برگزار کرده است.

شورای ملی سوریه سعی دارد خود را به عنوان دولت در انتظار سوریه برای جانشینی بشار اسد به جامعه جهانی معرفی کند.

فشارها بر بشار اسد برای پایان دادن به ۹ ماه درگیری که به گزارش سازمان ملل بیش از ۵۰۰۰ کشته در بر داشته، روز به روز افزایش می یابد.

به گفته ناظران حقوق بشر سوریه، روز شنبه ۱۷ دسامبر دست کم ۲۴ نفر در استان حمص به دست نیروهای امنیتی سوریه کشته شده اند.

کمیته های هماهنگی محلی، گروهی که تظاهرات ضدحکومتی را سازماندهی و مستند می کند، می گوید در روز شنبه ۴۰ نفر کشته شده اند که ۸ نفر از آنها سربازان سابق سوری بوده اند که در درگیری با ارتش کشته شده اند.

مذاکرات پشت مذاکرات

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بغداد، می گوید بعید است که هیات عرافی – که گفته در دمشق با مخالفان بشار اسد نیز دیدار کرده است – بدون دست کم موافقت ضمنی ایران، همسایه عراق و متحد استراتژیک سوریه، به دمشق سفر کرده باشد.

به گفته خبرنگار بی بی سی، همچنین به نظر می رسد که هیات عراقی تصور می کند تایید آمریکایی ها را هم دارد. آقای فیاض بلافاصله بعد از بازگشت از سفر به واشنگتن به همراه نوری مالکی، عازم دمشق شد.

البته جیم میور می گوید با توجه به حمایت دولت عراق از بشار اسد در ماه های اخیر، این کشور میانجی مناسبی برای بحران سوریه به نظر نمی رسد. عراق به تحریم های اقتصادی که اتحادیه عرب اخیرا علیه سوریه تصویب کرد، رای منفی داد.

محسن میلانی، از دانشگاه فلوریدای جنوبی به بی بی سی فارسی گفت که دولت عراق نگران است که در صورت سقوط دولت بشار اسد، سنی های نزدیک به عربستان سعودی قدرت را در سوریه به دست بگیرند.

ضرب الاجل جدید اتحادیه عرب

کشورهای عضو اتحادیه عرب می‌گویند که اگر سوریه تا روز چهارشنبه طرح صلح آنها را نپذیرد، ممکن است از شورای امنیت بخواهند که این طرح را پیگیری کند.

شیخ جاسم بن حمد بن جبر آل ثانی، نخست وزیر قطر در پایان نشست کمیته ویژه اتحادیه عرب در امور سوریه این تصمیم را اعلام کرد.

ارجاع موضوع سوریه به شورای امنیت می تواند برای دولت این کشور تحولی نامطلوب تلقی شود، هرچند هنوز سخنی از دخالت نظامی احتمالی در سوریه مطرح نیست.

طرح صلح اتحادیه عرب شامل درخواست توقف فوری خشونت ها و پذیرش نظارت خارجی بر تحولات سوریه توسط دولت این کشور است.

دولت سوریه در گذشته ضرب الاجل های اتحادیه عرب را نپذیرفته بود و به همین دلیل مورد تحریم این اتحادیه قرار گرفت.

ممنوعیت سفر مقامات سوری، توقف مبادلات با بانک مرکزی آن کشور و به تعویق افتادن سرمایه گذاری در تعدادی از طرح های اقتصادی در سوریه از جمله این تحریم ها بودند.

سوریه از این تحریم ها به عنوان "اقداماتی بی سابقه" که مردم سوریه را هدف گرفته است، یاد کرد.

مطالب مرتبط